Докато скролваш, хиляди норки чакат реда си, за да бъдат жестоко убити и одрани във ферми за кожи в Европа.
От интелигентни живи същества те се превръщат в парче кожа за нуждите на модната индустрия. Животните живеят в тесни клетки, в които не могат да направят повече от няколко крачки. В дивата природа те могат да обитават до 40 квадратни километра. Норките се убиват, за да не се повреди козината им, като се задушават в газови камери.
Немислимо е такова страдание да бъде причинено на куче или коте, нали? Котките и норките си приличат по много неща.
Ако и ти мислиш, че никое животно, независимо от вида му, не трябва да се отглежда, за да бъде одрано - подпиши петицията сега на nevidimi.bg.
Кампанията на Европейската гражданска инициатива „Европа без кожи“ приключи успешно на 1-ви март 2023 г., два месеца по-рано от предварително обявения официален краен срок. От старта ѝ на 18 май 2022 г. общият брой подписи в подкрепа на каузата за забрана на добива и търговията с ценни кожи, е над 1 700 000. Повече от 77 500 от тях са на пълнолетни български граждани. Само за месец февруари 2023 г. техният брой е над 20 000. Петицията ще бъде входирана в Европейската комисия (ЕК), при калкулиране на 1 милион валидни подписа. Крайната цел на гражданската инициатива е преразглеждане законодателството с цел забрана на фермите за кожи на територията на целия ЕС, както и забрана на вноса и продажбата на кожи от норки, лисици, чинчили и др.
Активна роля за насърчаване на ангажираността с каузата в последната фаза на кампанията през месец февруари има гражданската организация „Невидими животни“. Тя разпространи анонимно видео с разказ на бивш работник от фермата за норки край село Маджерито, в Община Стара Загора, с цел повишаване на осведомеността за нехуманното отглеждане и умъртвяване на норки у нас. Представители на организацията се включиха и в протеста в подкрепа на заповедта, която забранява развъждането и отглеждането на американски норки в България, в началото на февруари 2023 г. „Кампанията на „Европа без кожи“ приключи с огромен успех. Броят събрани подписи от български граждани поставя страната ни на 4-то място по принос към инициативата – измежду всички държави в ЕС. Резултатите не ни изненадват, тъй като още от началото на инициативата през 2022 г. България имаше активна роля в заявяването на категорична подкрепа в борбата срещу индустрията за добив и търговия с ценни кожи“, заяви Илина Генова, активист от „Невидими животни“.
Гражданската организация „Невидими животни“ поставя фокус върху ефективната работа за създаването на едно по-справедливо общество, в което животните се третират като съзнателни същества с право на свободен живот и защита от жестоко и нехуманно отношение. През 2022 г., организацията предприема активни действия в подкрепа на европейската гражданска инициатива „Европа без кожи“, насочена към забрана отглеждането и умъртвяването на животни с цел добив и продажба на ценни кожи от фермите.
„Представата на съвременното общество за хуманно отношение към животните не съответства с практиките, на които дадохме гласност с видеото, което заснехме с бивш работник от фермата за норки край село Маджерито. Вярвам, че неговият разказ послужи за по-широко ангажиране на българското общество с каузата, като запознае хората с действията, извършвани зад високите ограждения“, сподели Стефан Димитров, един от основателите на „Невидими животни“.
„Отличните резултати в края на инициативата са поредният показател за ясната позиция на европейското общество в борбата за прекратяване функционирането на фермите за кожи в Европа. Това е първата Европейска гражданска инициатива, която толкова бързо събира нужната подкрепа. Сега се обръщаме към Европейската комисия. Време е тя да изпълни исканията на над 1,7 млн. граждани, да разгледа проблема и да предложи законодателство, което да постави въпроса за забрана на фермите за кожи, и на вноса и продажбата на такива кожи, на дневен ред“, коментира Елиа Тилева, активист от „Невидими животни“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22258
10
31.03 2023 в 17:40
Ходи ги разбери средновековните традиции.
Аз и прасе съм колил, вино пил... Бая квичи...
22258
9
31.03 2023 в 17:37
Отвращението от нещо подклажда най силните чувства. С времето това еволюира в обществото. Примерно, във Виетнам ядат кучета, за мен това е отвратително, и не го желая.
Има един друг елемент - дали хората в тези бизнеси измъчват животинките за удоволствие, или просто претръпнали касапи си вадят парите. По скоро второто. Ако е първото, тогава има проблем, защото тези неща ескалират до хора доста бързо.
Индустрията ще бъде регулирана според общественото мнение. Ако повече вегетарианци и по малко ловджии има, скоро няма да има ферми от този вид.
Също така апелирам към някой от коментаторите, да разграничат продукта кожа от продукта мляко и вълна.
73
8
30.03 2023 в 16:06
Едно е да убиваш за храна, друго е да убиваш само за да се кичи с кожа някоя кифла. Нормално е лъвът да убие антилопа зза да се нахрани, но виждал ли нейде лъв да убие норка за да направи палто на лъвицата.
Когато убиеш кравата а да я изядеш, може да и използваш кожата. Но да я убиеш само за кожата не става..
Вегетарианците ще кажат, че това е лицемерие и не можем да убиваме дори и за храна, но уви природата не ни е направила тревопасни.
Истината винаги е някъде по средата.
11978
7
30.03 2023 в 10:53
Обаче за тестовете на лекарства, драгите активисти да ме прощават, но да си гледат работата. Ако не се тестват върху животни върху какво да се тестват как работят субстанциите, докато се напипа формула - те ще пият ли експериментални лекарства или удобно ще си свиркат и ще чакат да се правят тестове на африканци и азиатци?
2994
6
29.03 2023 в 19:37
2994
5
29.03 2023 в 19:33
73
4
29.03 2023 в 17:03
В Аушвиц например са правели абажури от еврейска кожа. Печеливша идустрия и определено е давала прехрана на доста хора.
6136
1
29.03 2023 в 01:07
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас