Да прекратим практиката ''полицай в храстите'', призовават експерти

OFFNews 25 July 2025 в 14:03 19918 5
Скрита патрулка

Снимка Архив

Скрита патрулка

Институтът за пътна безопасност (ИПБ) призова да бъде прекратена практиката за скрит пътен контрол, известна като "полицай в храстите".

Тази практика е фундаментално сбъркана, вместо да повишава безопасността, тя създава опасности, руши общественото доверие и е доказано неефективна. Време е България да се откаже от този остарял модел и да възприеме доказаните европейски практики, основани на превенция и прозрачност, пише в становище на института.

Ключовите проблеми на скрития контрол са няколко. Първо - създава опасности вместо да ги предотвратява. Внезапната поява на скрит патрул или камера провокира паническо спиране от страна на водачите (т.нар. "ефект на кенгуруто"), което е предпоставка за тежки верижни катастрофи. Така контролният орган се превръща в източник на риск, посочват експертите.

Второ, тази практика подкопава доверието и възпитава страх, а не отговорност. "Самата Академия на МВР в своите учебни материали признава, че "всички форми на скрит контрол предизвикват напрежение, раздразнителност и отчуждават". Този подход превръща полицаите и шофьорите във врагове и насърчава манталитета "важно е
да не те хванат", а не "важно е да карам безопасно", пише в становището.

Със скритите патрули контролът е на "хранилки", а не на опасни места. Експерти и граждани са единодушни, че камерите и патрулите масово се разполагат на удобни за глобяване прави участъци, а не на реалните "черни точки" с концентрация на катастрофи.

Не на последно място, това доказва, че целта не е безопасност, а събиране на глоби, посочват експертите.

Те изброяват и добри практики, от които може да се вземе пример. В Швеция, Норвегия, Нидерландия и Дания камерите винаги са видими и обозначени с пътни знаци. Контролът е само на доказано опасни места, определени след анализ на риска.

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    18032

    5

    Пенчо

    29.07 2025 в 17:12

    Имам само един въпрос.
    Какво образование имат тези "пътни експерти"?

    1983

    4

    craghack

    27.07 2025 в 19:25

    Днес ми се случи точно това. Не изгоря само защото един в насрещното на магистралата святкаше като луд и останалите намали а, а аз се прибрах зад тях. След лек завой ограничение 100 и ония сладури стоят веднага след знака, за да нямаш никакъв шанс да намалиш. Перфектна хранилка.

    2000

    3

    Drob

    26.07 2025 в 12:04

    Тази практика е нож с две остриета последния път се предизвика почти катастрофа заради скрита камера която изскача директно пред тебе след завой и ти трябва да намалиш много рязко скоростта от 130 40 до 90 камерата е сложена точно след завоя изскача непосредствено пред теб и Под знака камера Как да намалиш Ако натиснеш спирачка да намалиш рязко ще те блъснат отзад Това е магистрала ако не се опиташ да намалиш Ще си платиш Ей това си е пълно изнудване и доста и може да направим голяма беля смятам че не е правилно по този начин или пък зад някой билборд и те снима в гръб пак не е правилно Ами то най-добре от терасата в тях да ме снимат

    1315

    2

    Mumko

    25.07 2025 в 16:28

    Не знам как ще стане.... От десетилетия това е практика. Освен да го уволнят всичките, друго не виждам.

    2485

    1

    Stoyancho

    25.07 2025 в 14:09

    Тя е мн и опасна. Крият се, изкачат, не ги виждаш, не можеш да спреш, убиваш го и после тряба да го лежиш!
     
    X

    Все повече руснаци напускат Крим. Фронтова линия с Камен Невенкин 24.06.2026