Само за една седмица при над 1000 проверки Главната инспекция по труда е установила 163-ма работещи без трудови договори.
Най-много са нарушителите в секторите "Производство на хранителни продукти", "Строителство" и "Търговия на дребно".
От началото на годината установените работещи без трудов договор са 735. При всеки такъв случай инспекторите задължително съставят акт за административно нарушение. Санкцията според Кодекса на труда е от 766 евро до 7669 евро.
От Инспекцията напомнят на работещите, че писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане гарантира в най-пълна степен трудовите им права. Той се сключва преди постъпване на работа. Работодателят няма право да допуска наетия до работното му място преди да му предостави заверен от НАП договор и длъжностна характеристика.
В Инспекцията по труда често постъпват сигнали от полагали труд без договор, които не са получили заплащане. В тези случаи при извършването на проверка трябва да се установи по безспорен начин, че работникът полага труд за дадения работодател, съобщава БНР.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро