Министърът на туризма Зарица Динкова изпрати писмо до концесионерите на плажове, в което ги информира за предприетите действия във връзка със създалата се ситуация след разрушаването на язовирната стена на „Каховка“ и ги призовава за активна позиция при всяка ситуация, в която преценят, че имат нужда от съдействие.
Динкова проведе работна среща в петък в Министерството на туризма, по време на която беше създадена организация за координирани действия с Министерството на околната среда и водите във връзка с изразените притеснения за потенциална опасност от замърсяване на българското Черноморие.
За тази цел Министерството на туризма изиска ежедневна информация от МОСВ, където постъпват обобщени данни за състоянието на водите в акваторията на Черно море, както и ежеседмична сводка от МВР за безопасността по плажовете по българското крайбрежие.
Къде се подават сигнали?
„Няма данни за замърсяване към момента. За протичането на един успешен и спокоен летен сезон е от изключително значение да опазим непокътнат туристическия продукт на България и всички български черноморски плажове чисти и безопасни за туристите. Разчитаме на партньорството си с Вас и Ви приканваме при всеки случай, в който прецените за необходимо, без колебание да подавате сигнали, за да можем с общи усилия да реагираме своевременно при евентуални признаци на замърсяване по бреговата ни ивица“, пише в писмото, с което министърът се обърна към концесионерите и наемателите, които стопанисват българските плажове.
Сигналите могат да се подават на Зеления телефон на МОСВ: 0887 088440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: [email protected] Компетентните екипи на Министерството на туризма са в готовност за съдействие.
Към момента няма данни за замърсяване на българското крайбрежие
Няма данни за замърсяване и превишени стойности към настоящия момент в района на българското черноморско крайбрежие след разрушаването на язовир "Нова Каховка", разположен на река Днепър в Украйна. Това показват данните от засиления мониторинг, който министърът на околната среда и водите възложи още на 8 юни.
Мониторингът проследява потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море. До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели – нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий 137 и тритий.
Въпреки това, Министерството на туризма и компетентните институции – МОСВ, Басейнова дирекция „Черноморски регион“ (БДЧР) – Варна, Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) и Областната администрация на Област Варна са в готовност да реагират своевременно на всяка потенциална тревожна ситуация, свързана със замърсяване на българските крайбрежни морски води.
По актуалните официални данни на Управлението по екология и природни ресурси към Киевската областна държавна администрация основните показатели по екологичната ситуация са в нормални граници и не е констатирано наличие на завишени стойности на замърсяване вследствие на наводненията, причинени от терористичния акт срещу язовир „Каховка“. От официалния информационен портал на "Херсонводоканал" и "Инфоксводоканал Одеса" се съобщава, че питейната вода в посочените градове отговаря на необходимите норми. Ежедневните проби показват, че няма замърсяване.
В Молдова няма данни за настъпили преки неблагоприятни последици.
Къде да следим състоянието на водите в акваторията на Черно море
Българските дипломатически и консулски представителства в Украйна, Румъния и Молдова следят обстановката с повишено внимание. Българското Министерство на околната среда и водите получава ежедневна информация за развитията по казуса и е в непрекъсната връзка с Министерството на туризма.
МОСВ възложи математическо моделиране на потенциалното разпространение на петното към българското Черноморие.
Ежедневна информация относно състоянието на водите в акваторията на Черно море можете да следите на сайта на РЗИ тук и тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
605
2
14.06 2023 в 09:21
22558
1
13.06 2023 в 21:41
Последни коментари
Sin
Навършват се 35 години от началото на прехода към демокрация
Buriata
От умрял писмо: КТБ ще изплати 30 млн. лв. на вложители
Buriata
Водни режими в няколко области: къде няма вода и защо
Kilca
Навършват се 35 години от началото на прехода към демокрация
kokoto
Навършват се 35 години от началото на прехода към демокрация
Vitorio
Лекари: Мръсният въздух отнема 2 години от живота ни, удължава живота на вирусите