44% от работодателите у нас смятат, че към настоящия момент минималният осигурителен доход /МОД/ става неадекватен спрямо пазара на труда.
Това сочи изследване на "ЕСТАТ и партньори", поръчано от социалното министерство, което беше представено от доц. Емилия Ченгелова.
Изследването е направено в периода 07.02.-10.05.2014 г. сред 2525 работници и 3500 работодатели от цялата страна, както и в 6 шест фокус групови дискусии в градовете София, Пловдив, Ямбол, Варна, Габрово и Плевен.
Минималните осигурителни прагове бяха въведени през 2003 г. от социалния министър тогава - Лидия Шулева, като мярка срещу масовото осигуряване на работниците върху минималната заплата.
Те се договарят между синдикатите и работодателите за всяка календарна година и са разделени в 85 дейности. Ако профсъюзите и бизнеса не успеят да се договорят, социалният министър може административно да наложи прагове в отделни браншове.
При въвеждането на праговете одобрението след работодателите е било по-голямо - 39%, уточни доц. Ченгелова.
В момента едва 29% от работодателите приемат МОД като адекватен метод.
50% от анкетираните са заявили, че осигурителните прагове са увеличили сивата икономика, а другите 50% са били на противоположно мнение.
21,9 % от работодателите твърдят, че въвеждането на праговете е довел до преназначаване на работници в по-ниската категория, а 31.6 % са приложили практиката за назначаване на непълно работно време.
Различни са и оценките за минималните осигурителни прагове по региони - най-недоволни от тях са в Перник, София-област, Кюстендил, Монтана, Видин, Габрово, Велико Търново и Добрич. В София-град осигурителните прагове се приемат добре.
В регионите със слаба икономика и ниска заетост всичко пречи, коментира доц. Ченгелова.
1/5 от работниците са признали, че получават по-ниска заплата от парите, върху които ги осигуряват заради високия праг за техния бранш и длъжност.
Един от изводите на изследването е, че все пак въвеждането на минималните прагове за осигуряване е оказало влияние за увеличаването на минималната работна заплата - през 2002 г. тя е била 100 лв., докато сега е 340 лв., а съгласно тригодишната бюджетна прогноза от януари 2005 г. трябва да стане 380 лв.
Изследването е направено заради това, че в два поредни доклада ЕК за напредъка в реформите комисията критикува България за механизма на МОД, като препоръчва той да бъде преосмислен.
За следващата година от 85 дейности бизнесът и синдикатите са договорили минимални осигурителни прагове само за 36 бранша, но там са заети 1/2 от работещите българи. Те имат още 2 дни за договаряне.
Служебният социален министър Йордан Христосков предупреди, че ще наложи административно по-високи осигурителни прагове за сектори, в които те не са увеличавани повече от 2 години.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23.08 2014 в 15:12
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
22.08 2014 в 15:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
22.08 2014 в 14:51
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара