Писателят Георги Господинов и неврохирургът проф. Николай Габровски станаха член-кореспонденти на Българската академия на науките. Те бяха избрани вчера от Събранието на академиците.
Георги Господинов става член-кореспондент в отделение "Изкуство и изкуствознание", направление "Изкуство".
Георги Господинов Георгиев е роден през 1968 г. Той е поет, писател и литературовед. Автор е на повече от 15 книги в различни жанрове – поезия, разкази, романи, пиеси, либрето за опера, изследвания на близкото минало, сценарии за филми. Романите „Естествен роман“ и „Физика на тъгата“ са преведени на 25 езика в над 40 страни по света. „Сляпата Вайша“, късометражен филм по неговия едноименен разказ, стига до финалните номинации за Оскар през 2017 г. Работи в Института за литература при БАН.
В направление "Изкуствознание" член-кореспондент става и дфн Мирослав Иванов Дачев.
Роден е през 1962 г. Работи в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” като професор по семиотика на изкуството; член на факултетен съвет „Екранни изкуства”; член на академичния съвет на НАТФИЗ; ръководител на Консултативен съвет към ректора „Стратегия и развитие”; ръководител на катедра „Световна култура“. Водещи са интердисциплинарните му изследвания по семиотика на изкуството. Сред научните му трудове с особена тежест е многотомната поредица „Атониада“, посветена на изкуството и културата в манастирите на Свeта гора.
В Отделение по природоматематически науки, направление „Математическите науки“ член-кореспондент става Младен Светославов Савов.
Той е роден през 1978 г. Той е един от плеадата млади лидери, които дават тон в съвременната стохастика, развивайки нови направления в областта на теория на вероятностите и стохастичните процеси. Развива и прилага нови методи, като използва удачно модерния апарат на функционалния анализ, специални функции, комплексен анализ, интегрални уравнения, Тауберови теореми, теория на разпределенията и целия арсенал на теория на вероятностите. Савов е успял да даде отговор на проблем от 60-те години на миналия век и да направи пробиви в решаването на отворени проблеми на Бенджамин и Берестики, Еванс и Винкел.
В направление „Физически науки“ за член-кореспондент е избран дфн Стойчо Стоянов Язаджиев
Роден е през 1972 г. Работи в областта на теоретичната и математическа физика. Научните му приноси са свързани с теория на гравитацията, релативистка астрофизика, космология и теорията на черните дупки. Създава ново направление във физиката на черните дупки и тяхната астрофизика. Създател е на научна школа по релативистка астрофизика и математическа гравитация (математическо изследване на уравненията на Айнщайн и техните модификации). Работи в Института по математика и информатика на БАН и СУ „Св. Климент Охридски“.
В Отделение „Медицински науки“ за член-кореспондент е избран дмн Николай Стефанов Габровски.
Той е роден през 1971 г. и е един от водещите неврохирурзи в България, ползващ се с голям национален и международен авторитет, пишат от БАН. Развива научна дейност в различни области на неврохирургията като невроонкология, съдова неврохирургия, гръбначна (спинална) хирургия, невротравматология. Осъществил е самостоятелно или в екип над 5 000 интервенции при широк спектър мозъчни и гръбначни неврохирургични заболявания. Пионер е в различни аспекти на навигираната гръбначна хирургия и роботизираната неврохирургия. Работи като началник на клиника по неврохирургия на УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов”.
В конкурса за избор на академици и член-кореспонденти на БАН бяха избрани 12 академици и 20 член-кореспонденти. Сред новите академици е министърът на образованието Николай Денков. Трима от новоизбраните са на възраст под 50 г. За първи път Събранието на академиците избра за член-кореспонденти учени до 50-годишна възраст, отбелязват от Академията в съобщение до медиите.
БАН избира академиците, член-кореспондентите и чуждестранните членове в областта на науката, културата и изкуството. Броят на академиците не може да надвишава 80 души, а на член-кореспондентите - 120.
Работещите академици и член-кореспондентите получават допълнително пожизнено месечно възнаграждение в размер, определен от правителството. За академиците той е 200 лева, за член-кореспондентите - 150 лв. месечно. Академиците, които не работят по трудово или служебно правоотношение, допълнително пожизнено месечно една основна депутатска заплата. При същите условия член-кореспондентите получават 30% от нея.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)