Падането на кабинета отказа кметове да вдигат такса смет

OFFNews 16 December 2025 в 12:43 19484 1
Методи Байкушев

Снимка Фейсбук профил на адв. Методи Байкушев

Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Още един кмет се отказа от въвеждане на нова формула за такса смет. Тази сутрин градоначалникът на Благоевград Методи Байкушев обяви, че заради липсата на държавен бюджет е решил да не иска изчисляване на такса битови отпадъци на база брой ползватели, съгласно принципа „замърсителят плаща“.

Такова предложение бе внесено от общината и трябваше да влезе в сила от 1 януари.

"Действията ми са вследствие на удължаването на бюджет 2025, което дава възможност за отлагане на новия начин за изчисляване на ТБО с една година. Това отлагане ще даде възможност за по-голяма подготовка както от страна на държавата, така и на местната власт. Остава предложението ми за предоставяне на стимули за разделно събиране и предаване на рециклируеми отпадъци от опаковки", заяви Байкушев.

Преди него още няколко общини се отказаха да въведат по-висока такса смет от 1 януари или да променят начина на изчисляването ѝ - което също би довело до поскъпване за много потребители.

Пазарджик, Ловеч, Габрово, Радомир и други градове планираха увеличение, но се отказаха.

    Най-важното
    Всички новини