Зелените релси по линията на трамвай №5 ще продължат от Руски паметник до площад "Македония". Реконструкцията предвижда районът да се превърне в Линеен парк с много зеленина, обяви главният архитект на София Здравко Здравков.
Няма да се прави подземен паркинг, живеещите в района не са съгласни, обясни Здравков. Проектът предвижда обаче да се запазят 168 паркоместа, като колите ще паркират успоредно в локалните платна, а не както сега перпендикулярно в алеите около трамвайните релси.
Ще се оформят велоалея от едната страна на трасето и пешеходна от другата, а между тях ще има "джобове" за почивка на колоездачите, обясни главният архитект.
В разработването на проекта са участвали не само бг архитекти, но и екип от Париж, каза още арх. Здравков. По думите му процедурата по избор на изпълнител ще стартира през май. Столичният кмет Йорданка Фандъкова обаче настоя това да се случи още през април, за да може реконструкцията да стартира през 2020 г.
Покрай релсите на трамвай №5 няма да има ограничители, а жив плет, обясни още арх. Здравков.
Първата поръчка за избор на изпълнител за трасето бе прекратена миналата година, заради несъответствие между проектната документация и количествените сметки, което би довело до сериозно изменение на документацията, обяви тогава Столична община. Именно забавянето на новия конкурс дало възможност на главния архитект да привлече бг проектанти и екип от Париж, начело на който е българка, за да се стигне до новия вариант за линеен парк по трасето на трамвай №5 в участъка.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14000
4
04.01 2019 в 19:48
17912
3
04.01 2019 в 17:44
18016
2
04.01 2019 в 16:11
Мисля, че трябва да има и промени в отношение паркирането, да се узаконят зони, в които да могат да спират само хора с винетни стикери, с намаляването на местата доста ще отеснее на живущите. Не ми се вярва да не са искали подземен паркинг, по-скоро никой не ги е питал и сега се лъже най-нагло.
17796
1
04.01 2019 в 15:56
Кога ги питаха тея живущи? Имаше гласуване ли? И аз живея в райно и искам подземен паркинг. Как от живущите до булеварда зависи проект важен за целия град? Какво им пречи паркингът?
Това им е любима фраза зад която да се скрият.
Бебе с рядко заболяване бе излекувано в АСК УМБАЛ Токуда
Когато па.., когато па...: Кметът на Ботевград забрани менте протеста на Пеевски
Ловна хижа на Чаушеску е обявена за продан. Началната цена е 1 млн. евро
Световната банка ще помага на България за по-ефективна жп инфраструктура
Радев: Ще изляза със свой политически проект, когато най-малко го очаквате