Навършват се сто години от атентата в църквата „Света Неделя“

Кметът на София Васил Терзиев ще открие „Отломки от един следобед“, изложбата пресъздава атмосферата на площада след кървавия комунистически акт

OFFNews 16 April 2025 в 07:45 2010 4

Снимка

Кметът на София Васил Терзиев ще открие днес изложбата „Отломки от един следобед“, посветена на 100-годишнината от атентата в храм „Света Неделя“. 

Организатор е Фондация "За отбелязване на 100 годишнината от атентата в катедрален храм "Света Неделя" гр. София" и се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община и със съдействието на Платформа за европейска памет и съвест, Държавна Агенция „Архиви“, Българска национална телевизия, Нов Български Университет и Американски Университет в България.

В създаването на концепцията за изграждане на арт инсталацията, пресъздаваща символично атмосферата около площада след атентата в катедралния храм "Света Неделя" /Свети Крал/ са участвали екипи от историци, общественици, архитекти, художници и дизайнери. Инсталацията представя документални факти от атентата под формата на текстови и снимков материал, разположени върху различни по форма и големина елементи, символизиращи отломки от стените на разрушената църква. 

Цялата информация ще бъде представена и на английски език. Изложбата ще бъде свободно достъпна за всички желаещи да я разгледат от 16 април до 16 май. 

Пътят до атентата в ''Света Неделя''. Лекция на проф. Вили Лилков

От 18:30 часа пред храма "Света Неделя" е насрочено събиране на граждани, които ще почетат паметта на жертвите в атентата. Събитието е организирано от сайта "Война и мир" и Национална легия на българската младеж. Подробности - тук.

Атентатът в храм „Света Неделя“ е най-големият терористичен акт в българската история, в който 134 души загиват на място, а 79 от около 500-те ранени умират по-късно от раните си, с което броят на жертвите достига 213. 

След преврата на 9 юни 1923 г., убийството на лидера на БЗНС Александър Стамболийски и потушаването на Септемврийското въстание, БКП, под натиска на Коминтерна, решава да продължи въоръжената борба чрез терористични акции. През зимата на 1924-1925 г. са извършени няколко покушения, в планинските проходи действат чети. В края на 1924 г. е взето решение за извършване на голям атентат, с който да се „обезглави“ властта. За тази цел бившият член на БКП и клисар на софийската катедрала „Света Неделя“ Петър Задгорски помага на заговорниците да укрият на тавана на храма оръжия и боеприпаси.

До освещаването на храм-паметника „Св. Александър Невски“ църквата „Света Неделя“ е софийска катедрала. Построена през 1863 г. на мястото на стар параклис, в който е погребан сръбският крал Стефан Урош Трети Милутин, тя е наричана още „Свети Крал“. Поради този факт военната организация на БКП, под ръководството на Коста Янков, племенник на Райна Княгиня и зет на Димитър Благоев, взима решение да се убие достатъчно високопоставен политик, чието опело би събрало в катедралния храм цялото ръководство на политическия елит. Изборът пада върху о. з. ген. Коста Георгиев, депутат от Демократическия сговор, който на 14 април в 20 часа е застрелян до църквата „Свети Седмочисленици“, където отива на вечерна служба с дъщеря си. Погребението му започва в 15 часа на 16 април в църквата „Света Неделя“, присъстват Александър Цанков начело с министрите си, много народни представители и офицери. Липсва цар Борис Трети, срещу който два дни по-рано е извършен атентат в прохода Арабаконак.

Взривът се случва в 15:23 ч., докато софийският митрополит Стефан води церемонията в храма. Куполът на катедралата се срутва и много хора умират под развалините. Между ранените са премиерът Цанков, вътрешният министър ген. Русев, подпредседателят на Народното събрание Борис Вазов, както и Андрей Ляпчев, Атанас Буров и военният министър ген. Вълков. 

--------

Лекцията на проф. Вили Лилков за атентата в църквата "Света Неделя":

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2485

    4

    Stoyancho

    16.04 2025 в 11:13

    Колко интелигентни хора са избити по време на този умишлен атентат.

    2252

    3

    Деспин Митрев

    16.04 2025 в 11:12

    Представете цялата информация и на руски - и я сложете и до руското посолство! Доколкото си спомням, киселината поставена до експлозива с цел максимален брой жертви, е по препоръка на съветското ръководство! Малко от истината е и в уикипедия: " За ръководене на Военната организация на БКП организирала атентата в „Света Неделя“ през 1925 година от Съветския съюз в България е изпратен военният специалист, випускник на Военната академия на РККА и офицер от Главното разузнавателно управление на Червената армия, Михаил Малхазович Чхеидзе.[5">" "Атентатът първоначално предизвиква паника в ръководството на Коминтерна и става причина за дезертирането на участвалия в подготовката му представител на съветското военно разузнаване във Виена Владимир Нестерович (Ярославски).[11">"

    4057

    2

    IvoIvo

    16.04 2025 в 11:12

    Да се помни!!!

    3010

    1

    Merc

    16.04 2025 в 08:14

    Поне да бяхте споменали къде ще е тази изложба .