Повече от десет месеца и половина след началото на войната в Украйна блокираният от 24 февруари в пристанището на Мариупол кораб „Царевна", с български екипаж и мениджър, плава към Варна.
Последните около 18 часа - от четвъртък следобед до петък сутринта, той изчаква преминаването на контролирания от Русия Керченски проток. Още поне 15- кораба са в същата позиция.
„Царевна" бе един от двата кораба с български екипажи, които руската инвазия завари в Украйна. От 22 февруари – два дни преди началото на войната, плавателният съд беше в украинското азовско пристанище Мариупол.
Основната част от екипажа на „Царевна" – 14 българи и украинец кадет, беше евакуиранa в средата на април след операция, чиито подробности не станаха съвсем ясни.
На борда доброволно останаха петима души от екипажа - капитанът Павел Павлов, двама български моряци, както и двама украински моряци, вкл. старши помощник капитана и моторист. Техният брой обаче бе обявен като крайно недостатъчен, за да може корабът да отплава.
На 18 април евакуираните моряци от „Царевна" – почти всички варненци – се прибраха в България, след като минаха през териториите на непризнатата Донецката народна република (ДНР) и Русия (Донецк, Ростов на Дон и Сочи, а от там с правителствения самолет до Варна).
„Царевна" е бившият кораб „Трапезица" на БМФ, който беше достроен след фалита и възстановяването на варненската корабостроителница през 2004 г.
Другият кораб с български екипажи и мениджър - „Рожен", който избухването на войната завари в украинското пристанище Черноморск (бившият Иличевск), отплава от Украйна в рамките на тройното съглашение за износ на украинско зърно на 5 август по т.нар. „зърнен коридор".
„Рожен" беше блокиран в Украйна повече от пет месеца и половина. Щетите от престоя на бълкера са над 5 млн. долара, каза тогава изпълнителният директор на БМФ Александър Калчев.
От шестте плавателни съда, които се намираха в пристанището на Мариупол, когато от ДНР обявиха в края на май, че смятат да ги национализират, два все още са на кейовете в разрушения и окупиран град, сочат данните към днешна дата за морския трафик.
Един е на котва в Азовско море срещу руското пристанище Ейск (срещуположно на Мариупол), друг е на рейд в Черно море, срещу Измаил, и само един, според системата за морския трафик, е извън региона, в Ла Манш.
Когато войната завари кораба „Царевна" в Мариупол, на борда се товареше стоманен прокат, украинско производство.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег