Quantcast

Кениец триумфира на софийския маратон

OFFNews Последна промяна на 12 октомври 2014 в 15:17 5006 4

Снимка Булфото/Архив

Кениецът Едуин Кипчумба спечели 31-то издание на маратона на София, с награден фонд 40 хиляди лева, пише bTV.

Кипчумба преодоля класическата дистанция от 42,195 километра с неофициално време 2:19.06 часа. Той атакува около 5 километра преди края и стигна до първото място. След финала победителят получи шампионския венец от кмета на столицата Йорданка Фандъкова. Втори на 46 секунди финишира Тауфик Ел Бархуми (Мароко), а трети на 54 секунди завърши Стенли Тарус (Кения).

Най-добре от българите се представи Шабан Мустафа, който се нареди седми в крайното класиране с време 2:25.01 часа, с което си осигури републиканската титла в дисциплината маратон.

При жените триумфира фаворитката Зерифе Боку (Етиопия) с 2:40.53 часа. Тя изпревари убедително Розина Кибойно (Кения) и Тюнде Сабо (Унгария). Седемкратната победителка в маратона на София Милка Михайлова завърши четвърта за 2:58.51 часа и с това заслужи държавната титла.

В класическата дистанция се включиха 279 състезатели от 35 страни. Победителите при мъжете и при жените заработиха по 5 хиляди лева от наградния фонд и по един велосипед БМВ с електрически мотор на стойност около 2500 евро.

По другите две дистанции, които съпътстваха маратона, шампиони станаха Алекс Василев на 8,4 километра и националният рекордьор на 3000 метра стипълчейз Митко Ценов, който беше най-бърз на 20 километра. Заедно с участниците в масовия старт на 3 километра общо около 2200 души се включиха в маратона на София.

13.10 2014 в 17:19

Би било по-добре такива спортни състезания да се провеждат на територията на многобройните големи паркове в София, вместо хората да тичат по улиците. Има две причини за това:
1. Няма да се блокира движението в град, в който живее половин България и дори и в почивните дни това създава голям проблем.
2. Участниците в състезанието няма да са принудени да дишат вредните автомобилни емисии от упор - в едната половина на улицата - тичащи, в другата - каращи.

13.10 2014 в 15:33

За да спечелят кенийци , мароканци и етиопки "Софийския" маратон, половин София беше блокирана през почти целия неделен ден. "Браво" на организаторите, само така ! Нямаме търпение да докачаме следващата гениална идея на Фандъкова!!!

12.10 2014 в 22:55

Иво, не бъди глупак.Какво лошо има в това, че в нашата Европейска столица София има хора от най-различни страни и раси?С нищо не ти пречат на теб или на България, а даже е хубаво, че ги има!Заради назадничави расисти като теб повечето чужденци ни мислят за някакви диваци.Земи се стегни.

12.10 2014 в 18:57

Хм, абе сигурно ли е, че става дума за Софийския маратон???