Водещата образователна институция в България, СофтУни и неправителствената организация BESCO стартират партньорство през 2024 г. СофтУни е най-голямата образователна институция в България, предоставяща качествени, достъпни и практически обучения по програмиране, дигитален маркетинг и дизайн.
BESCO – Българската предприемаческа асоциация, е с една от най-всеобхватните и важни на национално ниво мисия и визия в страната. Основната дейност на BESCO е насочена към това да свързва стартъпи, инвеститори, правителство, институции и други заинтересовани страни, ангажирани с иновациите. Организацията впечатлява с активната си и ефективна подкрепа към предприемачески инициативи, отдадени на развойната и научноизследователска дейност. Тя е в унисон с мисията си да надгради действащото законодателство със съвременни, пазарно-ориентирани политики, а това несъмнено подобрява бизнес климата в страната ни.
Партньорството между СофтУни и BESCO стъпва върху общия стремеж в медийното пространство да се дава гласност на достоверна информация, касаеща ключови теми за бизнеса, технологичното развитие и образователния сектор.
Днес ще обърнем внимание на това какво е развитието на софтуерното инженерство според предприемаческите среди в България.
Как се развива IT сферата според предприемаческото общество в България?
Секторът на индустриите с висока добавена стойност и технологиите в България продължава да расте, въпреки усложнената глобална икономическа ситуация. По данни на AIBEST секторът има 16,8% повишение на оборота спрямо миналата година.
През 2023 г. приходите на българския софтуерен сектор са достигнали близо €4,14 милиарда, което прави около 4,5% от БВП на страната, според последния доклад на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).
Секторът на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) има значителен принос за икономиката на страната. Около 120 хиляди души работят в ИКТ индустрията през 2022 г. според Евростат, което представлява 3,3% от хората, заети в икономиката.
Само през последните две години наши компании станаха еднорози. Други привлякоха стратегически инвеститори като легендарния футболист Майкъл Оуен. Трети обещаха на света революция в преноса на товари с дронове.
Българската иновативна екосистема стана най-развитата и най-свързаната на Балканите. В годишното проучване на StartupBlink България изкачи 3 позиции и зае първо място на Балканите по критерия Startup-business friendly nations. Тук все повече и по-лесно можеш да намериш кой да ти помогне със знания, време и/или капитал. Има нови менторски и акселераторски програми, обучителни формати, вече над 20 специализирани фонда за рисков капитал.
Целта е България да се превърне в едно от най-добрите места за бизнес и предприемачество в Европа. За да стане това, трябва да доставим конкурентни и дори иновативни инструменти и условия в ръцете на българските предприемачи от най-добрите световни практики.
Конкретно в момента, това означава промени в Закона за насърчаване на инвестициите и промени в образованието, които бизнесът с помощта на BESCO предлага на институциите като готов законопроект.
Каква е връзката между образованието и бизнеса в България?
Съвременната икономика изисква не само теоретични знания, а и практически умения, които да са в унисон с реалните изисквания на работодателите. Затова и синхронизирането на образователните програми с динамично променящите се технологични и бизнес среди става все по-значимо. Ето какво споделят специалистите от BESCO по този въпрос:
“Връзката между образованието и реалния бизнес и неговите нужди е скъсана. Резултатите от PISA за пореден път доказаха, че системата не подготвя младите хора за живота и неговите социални и икономически предизвикателства. В резултат 70% от работодателите срещат проблеми с намирането на кадри. Бизнесът е принуден да изгражда свои академии и образователни институции, което е огромна допълнителна инвестиция.”
Добромир Иванов, CEO на BESCO, допълва:
“Ако не бъдат предприети спешни реформи, обричаме още поколения български деца и младежи да не получат възможност за щастлив живот и успешна професионална реализация. Обричаме и себе си, и нашите по-възрастни родители да не живеем живот, адекватен на възможностите на съвременния свят.”
С какви темпове се развива IT секторът в България?
В контекста на бързите промени и иновации в технологичния свят, позицията на BESCO по отношение на развитието на IT сектора в България също заслужава внимание.
Организацията подчертава значението на сектора не само като двигател на икономическия растеж, а и като съществен фактор за създаването на качествени работни места.
Секторът на информационно комуникационните технологии е най-бързо развиващият се в България, като ръстът за последните 3 години е 22%, а на заетите в него служители – 12% Според анализите на BESCO се очаква до 2024 г. приходите на софтуерния бизнес да достигнат 10,3 млрд. лв. на годишна база и 7,6% като дял от БВП. Същевременно постъпленията в хазната от платени данъци и осигуровки ще надскочи 1,4 млрд. лв. годишно. Също така заетите в сектора ще надхвърлят 60 хиляди души.
Делът на дигиталната икономика в българския БВП се очаква да достигне 16% през 2025 г. според оценка на Българската асоциация за частни и рискови капитали (BVCA).
В годишния доклад на StartupBlink в София през 2023 г. има 313 стартъпа и това е около 90% от стартъпите в България, а по показателя Global Ecosystem Index само за година София се изкачва с 4-ри позиции и вече е на 119 място в света. Тенденциите са положителни.
Каква е ситуацията със стартъп инициативите в България в сферата на IT и какво прави BESCO, за да я подобри?
България се превърна в плодородна почва за развитието на стартъп екосистемата. Стартъпите – млади компании с иновативен подход към решаването на различни проблеми или задоволяването на специфични пазарни нужди, често се характеризират със своята гъвкавост, креативност и стремеж към бърз растеж.
В България, благодарение на развитата IT инфраструктура, квалифицирани специалисти и подкрепящи инициативи от държавни и частни организации, условията за развитие на успешни стартъпи в технологичния сектор са наистина благоприятни. А ето какво споделят от BESCO за това какво се случва на родния стартъп хоризонт през последните няколко години и какви са прогнозите занапред:
“В подкрепа на стартъпите, IT сектора, иновативните и бизнесите с висока добавена стойност усилията на BESCO се фокусират в три направления: достъп до капитал, достъп до талант и улеснения за бизнеса. Стремим се към законодателни реформи за насърчаване на инвестициите, развиваме проекти за промени в българското образование и привличане на чуждестранни таланти, а и успяхме да се преборим за законовото уреждане на дружествата с променлив капитал – по-съвременен инструмент за управление на компаниите от ООД и АД.”
А ето и някои интересни резултати за миналата година според доклада на ESNA #EUStartupNationsStandard:
- По критерия Разходи за основаване на стартъпи България е сред първите държави в ЕС с цена под 100 евро за стартиране на бизнес.
- По критерия Данъчни облекчения за инвеститори и по-конкретно по темата стимулиране на бизнес ангели, България покрива 25% от критерия, при средно 45% за страните на ESNA.
- По индекса Дигитални публични услуги за бизнес България е стигнала 81% при средно 84% за държавите от Европа.
- По индекса Процент сфери, покрити от публични услуги обаче сме сред отличниците със 100% изпълнение на критерия, при средно за страните от ESNA 86%.
Целият доклад ESNA #EUStartupNationsStandard може да се разгледа тук.
Добромир Иванов, CEO на BESCO, допълва:
“Данните за 2023 г. съдържат някои поводи за надежда и дори гордост, но в същото време ни дават ясни предупреждения и посоки за подобрения и реформи за развитие на бизнес средата в България. BESCO е тук, за да се погрижи за дефектите, но освен нашите професионални усилия за по-категорични резултати, са ни необходими и още нарастваща подкрепа на бизнеса и по-категоричен ангажимент от държавните институции”.
В заключение можем да обобщим, че секторът на информационните и комуникационните технологии в България демонстрира умерен растеж през последната година, с което се затвърждава сред най-динамично развиващите се индустрии в страната. За последните три години, ИТ сферата отбелязва увеличение от 22% в ръста и 12% в броя на заетите.
Според прогнозите на BESCO, до 2024 година се очаква приходите от софтуерния бизнес да достигнат значителните 10,3 млрд. лв. годишно, което ще формира 7,6% от брутния вътрешен продукт на страната. Очаква се също така, че данъците и осигуровките, платени от сектора, ще превишат 1,4 млрд. лв. на година, а заетите лица в сектора ще надминат 60 хиляди души. Тези данни подчертават значимия принос на ИТ индустрията към икономическото развитие на България.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Пътнически самолет от Баку до Чечения се разби в Казахстан (видео)
Папата: Нека замлъкнат оръжията в измъчена Украйна! Да отворим вратата за преговорите
Митрофанова изброи поименно кои партии у нас са готови да работят с Русия
Митрофанова изброи поименно кои партии у нас са готови да работят с Русия