Как да засадим роза

OFFNews 01 септември 2024 в 05:06 24775 0

Рози

Снимка Интернет

Как да засадим роза

Засаждането на роза - царицата на цветята, е през есента. Тогава засадените рози се адаптират добре и напролет започват да се развиват. Но едновременно със засаждането на розите трябва да се погрижим да ги зазимим. При есенното засаждане на рози леторастите не се изрязват, те просто се засипват с 20-25 см рохкава почва. Готово - розата е зазимена. През пролетта натрупаната почва леко се отстранява до присадката на нивото на почвата и леторастите на засадената роза се режат на 2-3 см. Това ще стимулира спящите пъпки и вегетацията ще започне при първите по-топли пролетни дни.

Ако все пак сте решили да засадите рози през пролетта, това трябва да стане по-рано, преди засушаването. Късното засаждане на рози крие рискове - прихващането става бавно и растенията се развиват много по-бъвно пред първата година.

Засаждането на рози късно през пролетта и лятото трябва да става с вече вкоренени в контейнери растения. Тогава корените се поставят внимателно в изкопаната дупка заедно с почвения субстрат от контейнера. Внимавайте да не нараните корена. 

Как да засадим роза?

Засаждането на розите не е трудно. Декоративните рози не са много претенциозни към почвата, защото са облагородени върху подложка от диви растения. Това ги прави устойчиви. Изберете място, където ще засадите роза. Развийте опаковката, скъсете корените с до двайсетина сантиметра, за да стимулирате младите корени и поставете растението в дълбока около 30 см дупка, без да подгъвате корените.

Имайте предвид, че присадката на розата трябва да е на нивото на почвата преди допълнителното затрупване. Затъпчете добре почвата и полейте растението, докато се задържи водата на повърхността. Така почвата ще се слегне по-добре.

Торене на розите

Освен че са красиви, розите имат и дълъг живот - повече от 20 години могат да ви радват. Можете да засадите рози както върху чернозем, така и върху глинести и песъкливи почви. Но за да цъфтят непрекъснато, им трябват хранителни вещества. Всъщност обилното торене на розите е най-важното условие за успешното им отглеждане. Можете да ги похраните с "Лактофлор" или естествен тор.

Резитбата на розите също е важна част от отглеждането на красивите цветя. С нея се оформя храстът, за да има непрекъснат цъфтеж. Основната резитба е през пролетта с премахването на болните или повредени клонки. Изрязват се на 1-2 пъпки старите леторасти на храстовидните и бордюрните рози. Високостеблените катерещи рози се изрязват, както искате да се оформят. Ако засаждате рози, за да достигнат 2-3 метра или повече, всички разклонения от основата се махат, за да се образува едно мощно стъбло. То ще носи разклоненията.

През лятото е важно да махате прецъфтелите цветове от засадените рози. Сегашните градински рози цъфтят многократно от края на май до първите есенни студове. За да е едър цветът, махайте прецъфтелите рози, като се изрязват и част от клонките.

Видовете рози са щамбови, чаено-хибридни, увивни, храстовидни, мини рози и пр. Начините как да ги засадим са сходни с гореописания.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Защо рублата се казва така и кой е кръстникът на копейките