Градският часовник върху покрива на Община Ловеч ще заработи отново след основен ремонт, стана ясно след като устройството бе прегледано от майстор-специалист.
Стрелките му спряха преди дни поради сериозно износване на механизма му. Налага се свалянето му и ремонт в работилница. Това може да продължи месец - месец и половина, съобщават от общината.
Градският часовник е един от символите на Ловеч и е поставен след дострояване на сградата на общината през 1983 г. Той е изработен в Лайпциг. Характерно за него е, че е от тип часовникова кула с четири лица, така че „точното време“ се вижда от всички посоки.
Дългогодишният музеен деец и историк на Пламен Ечков през 2014 г. , заедно с Георги Николов, прави изложбата „Часовниците в миналото и сега“. Тя показваше развитието на часовниците, часовникарството и видовете часовници от древността до наши дни в света, България и Ловеч. Пламен Ечков посочи, че тази година часовникът навършва 40 години.
Още от Възраждането градският часовник е бил считан за най-популярното място във всеки град. Той краси най-важните обществени сгради като акцент в архитектурата и е любимо място за срещи. Днес тези градски часовници имат по-скоро символни функции, отколкото практически, но това не отменя грижата по поддържането им.





















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Излезе благотворителният календар на варненските пожарникари (галерия)
МФ публикува новия Бюджет'26 - осигуровките скачат от '27, повишават се МРЗ, майчинство, осигурителен доход
МФ публикува новия Бюджет'26 - осигуровките скачат от '27, повишават се МРЗ, майчинство, осигурителен доход
Съдът на ЕС не е издавал решение срещу влизането ни в еврозоната