Общо поне 15 милиона лева отклонение допусна в калкулациите си общинската комисия „Бедечка“ в Стара Загора. Комисията изчислява колко би струвала новата инфраструктура, която трябва да се изгради с общински пари, ако парк Бедечка се превърне в квартал.
Комисията смята също колко би струвало отчуждаването на частни терени, за да се запази паркът.
Въпросната комисия от общински съветници „пропусна“ да сметне в инфраструктурата мост на четирилентов булевард, кръстовище и кръгово движение. Комисията подцени и останалите разходи за инфраструктура, като „забрави“ да калкулира проектиране, строителен надзор и т.н. (виж приложената схема). Всичко това се разбра в няколкото открити заседания на комисията, на които присъстваха и защитници на парка, алармират активистите от "Запазете Бедечка".
В открито заседание общинарите първо обявиха, че разходите за инфраструктура ще бъдат минимум 21 милиона лева (без проектирането и други допълнителни, които нямало как да се знаят), после пък ги сведоха до около 17 милиона лева. Накрая стигнаха до число от 14 милиона. Това число фигурира в т.нар. доклад на комисията, с който защитниците на Бедечка вече разполагат.
До 19 април въпросният “доклад” трябваше да е готов. До петък обаче той не беше качен дори на сайта на Общината.
“Докладът” е в "готовия" си вид едва сега и ще бъде пропагандиран на сесията на Общинския съвет на 27 април.
Елементарна сметка показва, че сумата за инфраструктура е доста по-голяма (виж схемата), а със споменатите липсващи сега пера парите стават не по-малко от 30 милиона. Така занижаването на цената на инфраструктурата се оказва близо двойно.
В същото време комисията сметна средна цена за отчуждаване на частен терен от около 150 лв на декар, въпреки че в собствените ѝ документи фигурира средна цена от около 134 лв на декар (виж приложения 2 и 3). Това реално прави около 30 милиона, и то за съвсем малки парцели - около 500 - 600 кв.м.
Цената би била такава обаче, само ако всички имоти бяха маломерни, имаше налична към днешна дата инфраструктура и имаше пазар - търсене на подобни имоти - което изобщо не е така.
Ако се направи дори елементарен преглед на цените на имоти, оказва се, че цената на отчуждаването може да се окаже доста по-ниска, не повече от около 20 милиона и то ако имотите са придобити (възстановени) законно, за тях няма обезщетения и са спазени всички изисквания за актовете, свързани с това.
Явно целта на комисията е да покаже колко скъпо е запазването на парка и колко евтино е изграждането на квартал. Сметката по пера обаче сочи, че нещата стоят точно обратно. Преди да се говори за каквото и да било плащане, трябва да се говори за разследване и ревизия на порочни решения назад в годините, довели до скандалната ситуация с имоти за застрояване в зелената площ.
Досега комисията действа в абсолютен разрез със започналата в Общинския съвет законова процедура за промяна на ОУП и запазване на парка - както постанови Общинският съвет през септември с огромно мнозинство. Комисията дори си позволява да предложи като вариант и отмяна на това решение на ОбС. Гласувалите т.нар. доклад на комисията са Стефан Анков, Иван Митров, Румен Димитров, Гергана Микова, Михаил Михайлов, Тунджай Йозтюрк и Ивета Лазарова. Тихомир Димитров и Недялко Ангелов се въздържаха.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
42249
1
24.04 2017 в 14:24
Ако тази територия е отредена за парк за каква "нова инфраструктура, изградена с общински пари" иде реч?!
Слави как си има парк до Японския в софия?
Така и тея ше си имат частни парцели отредени за парк. Точка.
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?