България е една от страните с най-високо процентно увеличение на учителските заплати в Европа през последните пет години, но покупателната им способност е сред най-ниските спрямо осигуряваната от възнагражденията на европейските им колеги. Това показват данни за заплатите и надбавките за учители и директори в Европа през учебната 2020/2021 година, цитирани в доклад на европейската образователна мрежа "Евридика".
Брутните годишни начални заплати в Съюза варират значително - от около 4 000 до 92 000 евро годишно. В пет държави членки, сред които е и България, тя е под 10 000 евро. Останалите страни са Латвия, Унгария, Полша и Румъния.
Заплатите на учителите в тези държави са сравними с нивата им в Албания, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Сърбия и Турция.
Най-високи в Европа са учителските заплати в Дания, Германия, Люксембург, Швейцария и Лихтенщайн - над 50 000 евро годишно.
Сравнението на заплатите в евро създава изкривяване, тъй като покупателната способност е различна в различните държави. По тази причина в анализа заплатите са представени и в стандарт на покупателната способност (СПС).
СПС е изкуствена обща референтна парична единица, която позволява да се елиминират разликите в ценовите равнища между отделните държави и улеснява международните сравнения.
При СПС все още съществуват значителни различия между отделните държави, но с намалена амплитуда. Брутните начални заплати на учителите варират от около 8 000 до около 59 000 СПС годишно.
В 8 държави членки на ЕС годишният СПС е под 20 000 годишно. Сред тях са България с 15 159, Словакия - 10 750 и 13 319 (различен е за учителите, преподаващи в различните степени), Унгария - 13 465, Полша - 15 068, Румъния - 17 977, Естония, Гърция и Латвия.
Покупателната способност на учителите в осемте държави е сравнима с тази на педагозите в Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония и Сърбия.
Най-високия европейски стандарт на покупателната способност (над 30 000) осигуряват учителските заплати в Дания, Германия, Испания, Люксембург, Нидерландия, Австрия и Швейцария. Начело е Германия с над 50 000 СПС.
Между учебните 2019/2020 и 2020/2021 г. в повечето образователни системи учителските заплати са били увеличени, но като цяло скромно или обвързано с инфлацията. В 10 държави началните заплати на учителите (коригирани спрямо инфлацията) са останали същите или по-ниски между 2014/2015 г. и 2020/2021 г. За разлика от тях, най-големите увеличения - над 30% - през последните пет години се наблюдават в няколко държави от Централна и Източна Европа: България, Чехия, Естония, Латвия, Литва и Словакия, както и в Исландия и Сърбия.
В 15 държави промяна в политиката или регулаторната рамка е довела до увеличаване на законоустановените заплати на учителите и/или директорите на училища. Докладът дава за пример България, където те бяха изменени след правителствената реформа през 2017-2021 г., с която се въведе постепенно увеличаване на възнагражденията на педагогическите специалисти. Началната учителска заплата беше увеличена с 16%, след като предходната година увеличението беше със 17%.
Друг пример е Чехия, където в резултат на реформа на системата на заплащане на учителите, средствата за техните заплати се увеличиха с 9%. Трети е Хърватия, където коефициент, който влияе върху размера на заплатите се увеличава постепенно, а отделно заплатите бяха повишени.
Реформа, довела до повишение на заплатите, има и в Литва. Тя обхвана както педагозите в предучилищния етап, които бяха приравнени със заплатите на учителите в началния курс, така и директорите.
В Унгария през 2020 г. бе въведена секторна мотивационна добавка в размер на 10% от основната заплата за всички учители и директори на училища.
В Словакия правителството повиши законоустановените заплати на учителите с около 10% през януари 2019 г., септември 2019 г. и януари 2020 г.
В Лихтенщайн с наредба за заплатите на държавните служители от октомври 2019 г. е въведен принципът на равно заплащане на учителите в детските градини и началното образование.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)