Столична община получи финално одобрение на проект за изграждане на ВиК инфраструктура от Управляващия орган на Програма „Околна среда“ 2021–2027. Инвестициите обхващат 8 столични района, 7 квартала и 3 населени места на територията на София, съобщи СО.
Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ е до 51 млн. евро. Съфинансирането от Столичната община е над 18,4 млн. евро, както и допълнителни около 45,5 млн. евро за дейности по обновяване на градската среда. Общият размер на планираните инвестиции са над 114,5 млн. евро.
„31 хил. семейства в Столична община ще бъдат свързани към нова канализационна мрежа и обновени водопроводи, като част от най-мащабната ВиК инвестиция в новата история на София“, каза кметът Васил Терзиев
„Успяхме да защитим над 50 млн. евро безвъзмездно финансиране за ВиК мрежата на София, в какъвто мащаб досега не е имало. Преценихме, че размерът на инвестицията трябва да се увеличи, за да може след изграждането на инженерните мрежи улиците да бъдат завършени с нови настилки, тротоари и осветление. Предстои да стартира работа по строителството, за което сме обявили всички процедури“, заяви заместник-кметът по обществено строителство Никола Лютов.
След оценка на Агенцията за обществени поръчки, Столична община обяви 20 процедури за избор на изпълнители, съответно 10 за строител и 10 за строителен надзор.
Общо 10 са обектите, за които трябва да стартира изпълнение:
изграждане на Водящ колектор и съоръжения в райони „Искър“ и „Панчарево“;
ВиК мрежи на кв. „Абдовица“, район „Искър“;
ВиК мрежи на с. Герман, район „Панчарево“;
главен канализационен клон III на кв. „Горна баня“, район „Овча купел“;
ВиК инфраструктура на с. Иваняне, район „Банкя“;
ВиК инфраструктура на кв. „Илиянци“, район „Надежда“;
ВиК мрежи на кв. „Модерно предградие“, район „Връбница“;
доизграждане на ВиК мрежи на гр. Нови Искър;
канализационна помпена станция в кв. „Орландовци“, район „Сердика“;
ВиК мрежи на кв. „Димитър Миленков“, район „Искър“.
Предвижда се с изграждането на новата мрежа да се подобри свързаността към канализационната система и водоснабдяването на около 31 000 жители. Паралелно с това ще бъдат подменени стари и амортизирани водопроводи. Столичната община ще инвестира допълнително в цялостно асфалтиране на уличните платна, изграждане на тротоарни настилки и благоустрояване на градската среда.
Срокът за изпълнение на проекта по програма „Околна среда“ е до 31 май 2029 г.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел