259 детски градини и училища да получат статут на защитени през учебната 2020/2021 година и като такива да не бъдат закрити въпреки малкия си брой деца и ученици, а дофинансирани, предлага министърът на образованието Красимир Вълчев в проект за обновен. Списък със защитените детски градини и защитените училища. Актуализацията е съгласно мотивирани предложения на кметовете на съответните общини след решения на общинските съвети. Окончателното решение взема Министерският съвет.
Става въпрос за 74 градини и 24 части от градини от 98 населени места в 25 от 28-те области в България, както и за 161 училища в 26 области.
Предложенията са били за вписване на 9 нови градини, 4 части от градини и 13 училища. Те са били прегледани от комисия, която е предложила включването на 7 градини, част от една градина и 3 училища.
Статутът означава, че градината/училището няма да се закрие въпреки недостатъчния си брой деца, за да се издържа, а ще получи допълнително финансиране от държавата. Той се придобива от градина, чието закриване би означавало най-малко 8 деца в задължителна предучилищна възраст да пътуват не по-малко от 14 км или 5 деца в задължителна предучилищна възраст да пътуват не по-малко от 20 км до най-близката друга детска градина или училище. При училищата критерият за I-VII клас е минимум 10 ученици да пътуват не по-малко от 20 км до най-близкото държавно или общинско училище, за VIII - Х клас - най-малко 15 ученици от VIII до Х клас да пътуват повече от 30 км до най-близкото държавно или общинско училище.
Списъкът от 2019/2020 г. е със 71 детски градини, 25 части от детски градини и 161 училища. Поради несъответствие с критериите от него да отпаднат 4 детски градини, 2 части от детски градини и 3 училища, предвижда още проекторешението.
Защитените детски градини получават годишно допълнително финансиране размер на 15% от стандарта за дете в подготвителна група, умножен по разликата между 24 (в защитените градини са записани под 24 деца) и реалния брой на децата в задължителна предучилищна възраст. Защитените училища получават ежегодно допълнително финансиране в размер на 15 на сто от стандарта за ученик, умножен по разликата между минималния и реалния брой ученици за класовете, в които училището е определено за защитено. Тези правила са разписани в ПМС 121 от 23 юни 2017 г.
Необходимите средства за новите защитени детски градини и училища до края на 2020 г. са предвидени по бюджета на МОН за 2020 г. За следващата година общата сума е 9 791 907 лв. и са в рамките на планираните средства по функция "Образование" за 2021 г. Очаква се повишаване обхвата на децата и учениците и намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система в над 5% от детските градини и в над 6% от училищата на територията на цялата страна, в които се обучават над 4 000 деца и над 13 000 ученици.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег