За нормален живот на четиричленно домакинство, което се състои от двама възрастни и две деца, са необходими 2517 лв. месечно, сочат данните за последното тримесечие на 2019 на Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ. Те бяха представени днес на пресконференция от лидера на КНСБ Пламен Димитров и от експерта Виолета Иванова.
68% от домакинствата в България живеят с общ доход на човек под необходимите средства за издръжка, а през същия период на 2018 г. са били около 69, 8%, за 2017 г. 72,2%.
Тези пари са нужни са покриване на разходите за храна, поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт, облекло и почивка.
Издръжката на човек от домакинство е 629, 33 лв. За тази цел е нужна нетна работна заплата в не по-малка от 1259 лв.
Според данните за третото тримесечие на 2019 на НСИ нетният размер на средна работна заплата е 969 лв., което е 23% по-ниска от необходимата заплата за нормален живот.
Издръжката за живот в столицата за четиричленно семейство е 3312 лв. - по 812 лв. на всеки член.
Тенденцията, която се наблюдава, е към намаление, но на база статистиката всяко 7-мо семейство от 10 живее с пари под необходимия минимум, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той посочи, че има нарастване на групата на бедните, като близо 25% са под прага. За миналата година 1,8 млн. българи са под прага на бедността. От тях голяма част са пенсионери - близо 1,3 млн. души.
В регионален мащаб има сериозни подоходни неравенства. БВП на столицата представлява 40,4% от БВП за страната, като от пет области в страната - София, Варна, Бургас, Стара Загора и Пловдив се формира около 2/3 от БВП на България.
Най-силно е изоставането на средната работна заплата в област Видин, с повече от 35% от средната за страната.
Причините за увеличаването на издръжката на живота са нарастването на цените на хранителните стоки и предимно на месото - заради африканската чума по свинете.
Цената на месото и месните продукти се е увеличила с 15,6%. Мляко и млечни продукти са се увеличили с 4,6%, като по-силно изразено е нарастването при сирената с 5,3%, а най-малко са поскъпнали захарта и захарните изделия с 3,2%.
Нарастват и цените в заведенията за обществено хранене, които достигат годишен ръст до 7,1%, след като за същия период на миналата година е отчетен ръст от 4,8%.
Задълженията за комунални услуги се равняват около 30% от домакинствата. В годините този процент стои един и същ, през 2010 г. те са били 31 процента, а през 2018 г. са 30 на сто.
Нарастват цените на трите основни сегмента, които формират разходите за поддържане на дома. Цените на тока за период една година са се увеличили с 2,9%, на топлоенергията с 3,5%, а на водоснабдяването - с 5,4%.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)