За нормален живот на четиричленно домакинство, което се състои от двама възрастни и две деца, са необходими 2517 лв. месечно, сочат данните за последното тримесечие на 2019 на Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ. Те бяха представени днес на пресконференция от лидера на КНСБ Пламен Димитров и от експерта Виолета Иванова.
68% от домакинствата в България живеят с общ доход на човек под необходимите средства за издръжка, а през същия период на 2018 г. са били около 69, 8%, за 2017 г. 72,2%.
Тези пари са нужни са покриване на разходите за храна, поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт, облекло и почивка.
Издръжката на човек от домакинство е 629, 33 лв. За тази цел е нужна нетна работна заплата в не по-малка от 1259 лв.
Според данните за третото тримесечие на 2019 на НСИ нетният размер на средна работна заплата е 969 лв., което е 23% по-ниска от необходимата заплата за нормален живот.
Издръжката за живот в столицата за четиричленно семейство е 3312 лв. - по 812 лв. на всеки член.
Тенденцията, която се наблюдава, е към намаление, но на база статистиката всяко 7-мо семейство от 10 живее с пари под необходимия минимум, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той посочи, че има нарастване на групата на бедните, като близо 25% са под прага. За миналата година 1,8 млн. българи са под прага на бедността. От тях голяма част са пенсионери - близо 1,3 млн. души.
В регионален мащаб има сериозни подоходни неравенства. БВП на столицата представлява 40,4% от БВП за страната, като от пет области в страната - София, Варна, Бургас, Стара Загора и Пловдив се формира около 2/3 от БВП на България.
Най-силно е изоставането на средната работна заплата в област Видин, с повече от 35% от средната за страната.
Причините за увеличаването на издръжката на живота са нарастването на цените на хранителните стоки и предимно на месото - заради африканската чума по свинете.
Цената на месото и месните продукти се е увеличила с 15,6%. Мляко и млечни продукти са се увеличили с 4,6%, като по-силно изразено е нарастването при сирената с 5,3%, а най-малко са поскъпнали захарта и захарните изделия с 3,2%.
Нарастват и цените в заведенията за обществено хранене, които достигат годишен ръст до 7,1%, след като за същия период на миналата година е отчетен ръст от 4,8%.
Задълженията за комунални услуги се равняват около 30% от домакинствата. В годините този процент стои един и същ, през 2010 г. те са били 31 процента, а през 2018 г. са 30 на сто.
Нарастват цените на трите основни сегмента, които формират разходите за поддържане на дома. Цените на тока за период една година са се увеличили с 2,9%, на топлоенергията с 3,5%, а на водоснабдяването - с 5,4%.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България