Музикалните състави, журналисти и технически специалисти от БНР излизат на протест на 11 юли в 8:30 ч. пред сградата на БНР, обяви председателят на Радиосдружение „Подкрепа“ БНР към КТ „Подкрепа” Дарина Григорова.
Синдикатът изпрати и протестно писмо до медиите и институциите, в което посочва причините за протеста и отправя своите искания.
Протестиращите заявяват, че бюджетът на радиото не се разходва прозрачно, а назначенията са основно на хора встрани от работния процес, докато журналистическите звена страдат от липса на кадри и ниско заплащане. Поставя се и въпросът за съдбата на музикалните състави и на програма "Радио България", както и за много ниските възнаграждения на немалка част от работещите в радиото.
В писмото се уточнява, че протестът е на музикалните състави, журналистите и техническия екип.
Публикуваме писмото на „Подкрепа“ БНР.
Уважаеми колеги,
Музикалните състави, журналисти и технически специалисти от БНР излизат на протест. Този път работещите в националната медия ще изразят недоволството си на 11 юли в 8:30 ч. пред сградата на БНР.
Сред поводите за протеста на радиоработниците са:
1. Липса на прозрачност и ясни критерии при разпределението на бюджета на БНР и изключително ниското заплащане на труда на по-голямата част от работещите в БНР.
2. Авторитарно управление и липса на диалог между ръководството на БНР и работещите в медията.
3. Липса на ясна визия за развитието на БНР. Музикалните състави са в пълно неведение по отношение на въпросите, които ги вълнуват, а проблемите в Радио България чакат своето решение от миналата година.
4. Непрекъснато се назначават хора, нямащи пряко отношение към работния процес в медията, за сметка на обезкръвени звена, в които липсват журналисти, тонрежисьори и др. специалисти.
Считаме, че е крайно време институциите да погледнат сериозно на проблема, който от години тлее поради липса на адекватни и отговорни действия както от страна на институциите, така и от страна на ръководствата на БНР. Законодателите трябва да преразгледат принципите на финансиране на БНР, което е не просто информационен източник, а и фактор на българското образование, култура, традиции и с принос за имиджа на страната в чужбина.
В същото време от ръководството на БНР се очаква да управлява и разпределя бюджета така, че институцията най-пълноценно да изпълнява своята функция. В този контекст проблемите в БНР са повод за важен разговор по темата как да се отпускат и управляват парите на данъкоплатците.
За работещите в БНР музиканти, журналисти и технически специалисти е от съществено значение ръководството на БНР да даде изчерпателни, убедителни и аргументирани отговори поне на следните въпроси:
1. Защо заплатите на голяма част от работещите в БНР граничат с минималната работна заплата на страната? Какво се прави по въпроса? Какви решения предвижда ръководството?
2. Колко души са назначени в медията през последните месеци и на каква длъжност?
3. Защо в отделни звена на БНР не се назначават хора, въпреки належащата нужда от специалисти, участващи пряко в създаването и обезпечаването на радиопродукцията?
4. Как се разпределят средствата за работна заплата по сектори? Каква е най-ниската, средната и най-високата заплата и по какви критерии се формират?
Дарина Григорова, председател на Радиосдружение „Подкрепа“ БНР към КТ „Подкрепа“
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Владè
Рускиня загина при катастрофа на Струма, шофьорът - надрусан
Джендо Джедев
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
случайно прочетох
Борисов с нова оферта към ПП-ДБ. Предлага ген. Атанасов да стане шеф на парламента
GB
Номинациите на Тръмп: Още от Фокс нюз и ветеран от футболната лига за строителството