Клуб „Журналист“ на СБЖ съвместно с екип на СУ „Св. Климент Охридски“ ще представи на 28 февруари от 11.00 ч. резултатите от изследователския проект MediaDelCom.
MediaDelCom (01.03.2021–29.02.2024) - Критично проучване на свързаните с медиите рискове и възможности за делиберативна комуникация: сценарии за европейския медиен пейзаж е изследователски проект в рамките на програма „Хоризонт 2020“за научни изследвания и иновации. В проекта се анализират различни аспекти на медиите, за да се очертаят рисковете и възможностите за делиберативна (съвещателна) комуникация в 14 европейски страни (Австрия, България, Германия, Гърция, Естония, Италия, Латвия, Полша, Румъния, Словакия, Унгария, Хърватия, Чехия и Швеция). Координатор на Проекта е Университетът в Тарту, Естония. От българска страна участник е екипът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Проектът има за цел да проучи ролята на медиите за насърчаване на многообразието и противоречията в демократичните общества. Той изследва как медийното съдържание и комуникационните практики влияят върху публичния дискурс, политическото участие и социалното сближаване. Сред задачите е да се разработи диагностичен инструмент за политици, преподаватели, регулаторни органи и институции, както и за медийни експерти и журналисти, който да дава възможност за предоставяне на цялостна оценка на рисковете и възможностите по отношение на делиберативната (съвещателната) комуникация и следователно - на социалното сближаване в Европа.
Разглежда се делиберативната демокрация като система за вземане на политически обвързващи решения чрез обществена дискусия, включваща елементи както на пряка, така и на представителна демокрация. А делиберативната комуникация е вид общуване, което има за цел да улесни провеждането на аргументирана и рационална дискусия между хора с различни мнения и/или интереси с цел да се подобри функционирането на демокрацията чрез предлагане на ефективни обществено значими решения.
На базата на систематичен преглед на разнообразни източници за 20-годишен период (2000-2020) се извеждат концептуални фактори в няколко направления: правна рамка и регулаторни механизми; журналистически професионални стандарти; медийно потребление; информационна, цифрова и медийна компетентност.
На интернет страницата на проекта https://www.mediadelcom.eu са публикувани две обширни проучвания относно способността за наблюдение и на критичните моменти в развитието на медиите в 14-те страни-участнички, основани на специализирана библиография; електронна-книга за рисковете пред делиберативната комуникация в новинарските медии; препоръки за управление на медиите и възможни сценарии за развитие на медиите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)