На 28 юли, петък, от 22:00 ч. по БНТ 1 рубриката за актуална документалистика на обществената телевизия „В кадър“ ще излъчи новия документален филм на Бойко Василев – „Браточенди. Гласове от Албания“. Журналистът разказва за българското малцинство в Албания и среща зрителите с различни хора, които олицетворяват връзката с България.
Костандина цял живот говори само на родния български, макар че е видяла България едва като възрастна. Синът ѝ Раки е завършил в Благоевград и днес изследва и преподава български и албански. Внучката ѝ – също Костандина, учи право в София и чете български новини на албански по радиото.
Семейство Бело е от българското малцинство в Албания. Техният говор пази следи от времето на Св. св. Кирил и Методий. Тяхната дума за „братовчеди“ е „браточенди“. Тяхната история е мост между два народа и две страни, които нямат обща граница, но имат взаимна почит.
Рамона Тулумани е оперна звезда в Албания, а нейният български прадядо е инженерът на Софийската опера. Янка и Милена Селими превеждат българската литература на албански. Хората от българското малцинство в планинския край Голо бърдо мечтаят за България и Европа.
В документалния разказ „Браточенди. Гласове от Албания“ зрителите ще видят и какво казват за България албанският премиер Еди Рама, световноизвестният писател Исмаил Кадаре и популярният журналист Сокол Бала.
„В тези хора видяхме едновременно миналото и бъдещето. Миналото на езика и бита ни, запазени в албанските планини. И бъдещето, в което пътят от София до Тирана ще бъде кратък за братовчеда, приятеля, талантливия и предприемчивия“, казва Бойко Василев, който е автор и сценарист на филма.
Освен Бойко Василев и отговорния оператор на „Панорама“ Михаил Врабчев, екипът, реализирал „Браточенди. Гласове от Албания“, включва видеотехника Юлиан Димитров, редактор е Албена Колчакова, монтаж – Цветослав Юруков, режисьор е Мария Христова.
Преди премиерата на филма авторът разказва през OFFNews как и защо тръгва по следите на българите в Албания.
- Какво Ви накара да разкажете за хората с български корени в Албания?
- Най-вече, моят интерес към Албания и към т.н. “македонски въпрос”. Спокойно мога да кажа, че тези теми ме занимават, откакто се помня. В тях има някакво чудо. Можете ли да си представите, че някои от албанските българи говорят старобългарския език на Св. Св. Кирил и Методий, с носовките? Че някъде там, по техните земи, е изчезналият град Девол, една от перлите на средновековна България? Че тези хора са живели в изолация дълги години и въпреки това – или може би заради това – са запазили такова мило и въодушевено отношение към България, което ние не можем и да сънуваме? Че Албания се развива с впечатляваща скорост – и тези хора участват в това развитие със своите умения и таланти?
Съвсем отделна част от историята са албанските интелектуалци от смесени бракове, които са част от съвременния албански елит – оперната певица Рамона Тулумани, а също и Янка и Милена Селими, майка и дъщеря, които превеждат от български на албански. Иначе, има и формален повод – 110 години от установяване на дипломатически отношения между Албания и България, едни от редките случаи на истинско добросъседство на Балканите. По този повод българското посолство в Тирана е доста активно, както и почетният консул Селим Ходжа. Така с оператора Михаил Врабчев и видеотехника Юлиан Димитров заснехме няколко доста интересни истории.
- Знае ли се колко наброяват албанските българи?
- Става дума за няколко десетки хиляди души, в няколко района – около Корча, в Голо бърдо, Преспа и Гора. Сред тях има и християни, и мюсюлмани. Но не бройката е важната. Между България и Албания няма граница. И това, което тези хора са запазили, идва директно от времето на нашите прабаби – и влиза в нашето време, на социалните мрежи и високите технологии. От този скок може да ти се завие свят. Със сигурност обаче ще ти стане много, много интересно. Сякаш си в машина на времето.
- С какво днешна България е привлекателна за тях?
- За тях България е земята на “нашите човеци”, но и Европа. Нещо най-мило – и най-рационално едновременно. Много са вълнуващи разказите на онези, които през 90-те идват да следват в България. Мнозина от тях са от планинския край Голо бърдо, където бедността и трудолюбието създават от хората истински победители. Те попадат в Студентския град, когато за самите хора в България е най-трудно. И въпреки това получават топлота, помощ, стандарт и възможност за развитие и успех. Трябва да погледнем България през техните очи, за да разберем, че нашият скептицизъм понякога е леко преувеличен.
- Македонски вестник писа наскоро, че българското малцинство е Албания е македонско. Тази теза намира ли резонанс у хората, с които разговаряхте?
- Не видях много такива настроения, което не значи, че не съществуват. За разлика от България, бивша Югославия е имала граница с Албания и нейната мини-имперска пропаганда е била насочена и към тези хора. Интересното е отношението на самите албанци. Както казва един от героите на филма, “когато се скарахме с албанчетата, те ни викаха “кока булгар”, “българска глава”. Днешна Албания не се меси в отношенията вътре в общностите. И въпреки това, хиляди хора се обявяват за българи – и разказват трогателни истории за бабите и дядовците, които са им завещали това в изолираната комунистическа Албания на Енвер Ходжа.
Удивително е как младите представители на българското малцинство в Албания се интегрират в най-престижните сфери на обществото в България – те са IT специалисти, юристи, журналисти, филолози, доценти, професори. Като истински мост. Да не говорим за хората от смесените бракове – те също носят българския си произход като истинска гордост. Откриете ли ги около Вас, ще се изненадате. Те са честни, добри и много успели хора.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег