Третата комисия, инспектираща пораженията в пловдивския митрополитски храм "Света Великомъченица Марина", потвърди: църквата е облепена с тапети с изображения на светци, подовата настилка е сменена с полирани плочки, амвонът и владишкия трон са боядисани в златно. Експертите на министъра на културата Вежди Рашидов потвърдиха констатациите на втория инспектирал църквата екип, пише podtepeto.com. Тяхното заключение беше, че църквата трябва да върне стария си облик, тъй като дейностите не са съгласувани с Министерството на културата. За това Законът за културното наследство предвижда глоба от 15 до 30 000 лева. След нанесените поражения, направени при тъй нареченото "обновление" на храма през есента на миналата година, интелектуалци организираха мълчалив протест, подписки и изпратиха писма до Светия Синод и Министерството на културата. На протеста пловдивския митрополит Николай отговори с "молитва за вразумление". При третата проверка експертите от МК са направили оглед на "Св. Георги", "Св. Харалампий" и "Св. Неделя". Имало е съмнения, че там също се готви обновление, пише podtepeto.com.
Следете новините ни в :

















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец