Стилът Ар нуво се появява в края на 19 век с идеята, че изкуството трябва да е втъкано във всичко около нас.
Този стил се отличава с плоските си декоративни форми, асиметрията, иновативните материали и вниманието към детайла. Особено характерни за ар нуво са всевъзможните вълнообразни форми – ластари, пламъци, вълни, буйни, развяващи се стилизирани женски коси.
В края на 19 и началото на 20 век много архитекти са повлияни от този стил, създавайки уникални градски пространства, като например испанеца Гауди, който превръща Барселона в една от столиците на Ар нуво.
Популярността му започва да намалява до 1910 г., но примерите за тази красива архитектурна тенденция все още са сред най-популярните в туристическите центрове в Европа - Брюксел, Париж, Виена.
Има обаче друг град в Европа, който притежава най-голямата колекция от сгради в стил ар нуво в света. Неподозирано за много хора, това е латвийската столица Рига.
Столицата на Латвия е основана през 1201 г. и е най-големият град в балтийските държави. Дом на една трета от населението на Латвия, центърът на този красив град е обявен за обект на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Изпълнена с Ар нуво и дървена архитектура от 19-ти век, Рига привлича все повече посетители всяка година, най-вече заради евтините полети, които Латвия е установила между столицата и други европейски градове.
Броят на сградите в Ар нуво стил в Рига е близо 800. Този впечатляващ брой е резултат от икономическия и демографски бум, който Рига преживява в края на 19 и началото на 20 век, когато стилът е най-популярен.
Благодарение на икономически си разцвет сега Рига притежава уникално културно наследство, част от което може да видите в нашата галерия.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Взрив в Москва, загина високопоставен руски генерал
Идея: Депутатите да се тестват за алкохол и наркотици в началото на всяка парламентарна сесия
Христо Иванов доведе Делян Пеевски, заяви Радомир Чолаков
Информаторът на ФБР призна, че е излъгал за украинската компания, платила по $5 млн. на Байдън и сина му