Публикуване анализ на агенция "Ройтерс" за крипто пазара през 2026. Авторът е Лиъм Прауд.
Когато измамната борса за криптовалути FTX фалира през 2022 г., предизвиквайки сътресения на пазарите за дигитални активи, никой в Белия дом не смяташе, че това е техен проблем. Администрацията на президента Джо Байдън гледаше с подозрение на биткойна и другите активи, базирани на блокчейн, докато регулаторните органи старателно поддържаха защитна стена между нестабилния криптобизнес и основните финансови институции.
През 2026 г. ситуацията е коренно различна. Доналд Тръмп и семейството му са дълбоко обвързани с криптовалутите. Загубата на доверие в голяма стабилна криптовалута може да навреди на пазара на американски държавни ценни книжа. Ако през следващата година се случи друг срив като този на FTX, очаквайте настоящият обитател на Овалния кабинет да се намеси.
Привържениците на криптовалутите вече имат много за какво да благодарят на Тръмп. Общата стойност на дигиталните токени, включително биткойн, етер и други подобни, се е увеличила с 1,2 трилиона долара в 12-те месеца след победата му на изборите през 2024 г., според данни на CoinGecko. Администрацията подкрепи сектора и даде приоритет на законодателството, което даде солидна правна основа на активите, подкрепени с долари, известни като стабилни монети. Ройтерс изчисли през октомври, че бизнес конгломератът The Trump Organization е генерирал 802 милиона долара приходи през първата половина на 2025 г. от крипто операциите си. Ако неотдавнашното разпродаване на биткойни и други криптовалути набере скорост, главнокомандващият и неговият клан имат силни мотиви да помогнат.
Не липсват фактори, които биха могли да предизвикат спасителна операция. Най-драматичният от тях би бил паниката около стабилна валута като USDT на Tether, която в края на ноември разполагаше с около 180 милиарда долара в токени. Валутата, обвързана с долара, е подкрепена от активи като краткосрочен американски държавен дълг и може да бъде обменена за зелени банкноти. Дали това ще е вярно в случай на тотален колапс обаче, е отворен въпрос. Според отчета за резервите от септември, отваря се в нов прозорец, компанията, която емитира токените, е имала капиталов резерв от около 7 милиарда долара. Това означава, че ако активите ѝ загубят 4% от стойността си, токените на клиентите, деноминирани в долари, вече няма да бъдат напълно подкрепени от доларови резерви, освен ако майката компания не се намеси, за да помогне.
Тази граница на безопасност може да не е достатъчна в случай на пълна криза. Помислете какво се случи с USDC на Circle Internet (CRCL.N) през 2023 г., когато Silicon Valley Bank фалира, докато държеше 8% от резервите на стабилната валута като депозити. Токенът се търгуваше под един долар на вторичните пазари – ситуация, известна като „breaking the buck”. В сравнение с това, някои от резервите на Tether изглеждат очевидно нестабилни. Към септември Bitcoin съставляваше 5% от активите, подкрепящи USDT, докато благородните метали съставляваха още 7%.
Ако инвеститорите, страхуващи се от загуби, напуснат Tether, което ще доведе до загуба на фиксирания курс, голяма част от крипто пазара ще пострада. Търговията с двойки долар-криптовалута обикновено се котира в USDT, което означава, че пазарът може да замръзне. Освен това, паниката може да принуди емитента на стабилна валута да се освободи от големи количества държавни ценни книжа, което ще създаде проблеми за ключовия финансов актив в света. Дори и без прокрипто нагласите на Тръмп, това би привлякло вниманието на Белия дом. Tether има и тесни връзки с Cantor Fitzgerald, брокерската компания от Уолстрийт, която преди беше собственост на министъра на търговията Хауърд Лутник, а сега се управлява от сина му.
Друга възможност е криптовалутната борса да се срути. Европейският съвет за системен риск (ESRB) посочи в неотдавнашен доклад, че големи групи като Binance, OKX и Bybit се различават от конвенционалните борси за ценни книжа, тъй като някои от тях предлагат и услуги като попечителство, финансиране и инвестиционни или „доходностни“ програми. В някои случаи групите или техните собственици имат и търговски дейности. Регулаторните органи не позволяват този модел в традиционните финанси поради конфликти на интереси и риск от разпространение. Например, сериозен хак, удар по търговията или загуба на заем може да навреди на борсата и да повлияе на способността ѝ да предлага други жизненоважни пазарни услуги. Сривът на един от тези гиганти може да има „тежки, ако не и катастрофални последствия“ за криптовалутите, заключава ESRB. Концентрацията в сектора допълнително повишава залозите: данните на CoinGecko показват, че Binance, MEXC, Gate, Bitget и Bybit са обработили общо 71% от обема на спот търговията с криптовалути през юли сред централизираните борси.
Как би функционирала спасителната операция, зависи от това какво се обърка. Проблемът с ликвидността на Tether би приличал на банкова паника. Затова може да изглежда логично да се направи това, което направиха министърът на финансите Джанет Йелън и Федералният резерв по време на регионалната банкова криза през 2023 г.: да се предложи заем срещу добри активи, за да се успокои паниката. Тази програма беше подкрепена от Фонда за стабилизиране на валутния курс на Министерството на финансите, който не се нуждае от одобрение от Конгреса. Администрацията на Тръмп наскоро го използва, за да предостави финансова помощ на Аржентина.
Ако Белият дом искаше да предотврати поредица от загуби в резултат на провалена борса, той можеше да пренасочи Стратегическия резерв от биткойни, или Запасите от цифрови активи, за да стабилизира пазарите. Тези инструменти бяха създадени в началото на 2025 г., за да консолидират разнородните държавни запаси от крипто токени, които според съветника на Белия дом Дейвид Сакс могат да включват 200 000 биткоина на стойност 18 милиарда долара по цените от края на ноември. Инструментите трябва да са бюджетно неутрални. Все пак Тръмп би могъл да премахне това изискване в случай на криза или дори да продаде други държавни активи като злато, за да купи биткоин и други проблемни цифрови активи. Друг стимул за действие може да дойде от факта, че на основните банки вече е позволено да се занимават с този нестабилен сектор: Американската служба за контрол на валутата заяви през март, че кредиторите могат да извършват някои дейности, свързани с криптовалути, включително предлагане на попечителство и някои дейности, свързани със стабилни криптовалути. Това отваря възможността за срив на цифровите активи, който да засегне традиционните финанси.
Ако Белият дом искаше да предотврати поредица от загуби в резултат на провалена борса, той можеше да пренасочи Стратегическия резерв от биткойни или Запасите от цифрови активи, за да стабилизира пазарите. Тези инструменти бяха създадени в началото на 2025 г., за да консолидират разнородните държавни запаси от крипто токени, които според съветника на Белия дом Дейвид Сакс могат да включват 200 000 биткоина на стойност 18 милиарда долара по цените от края на ноември. Инструментите трябва да са бюджетно неутрални. Все пак Тръмп би могъл да премахне това изискване в случай на криза или дори да продаде други държавни активи като злато, за да купи биткоин и други проблемни цифрови активи. Друг стимул за действие може да дойде от факта, че на основните банки вече е позволено да се занимават с този нестабилен сектор: Американската служба за контрол на валутата заяви през март, че кредиторите могат да извършват някои дейности, свързани с криптовалути, включително предлагане на попечителство и някои дейности, свързани със стабилни криптовалути. Това отваря възможността за срив на цифровите активи, който да засегне традиционните финанси.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1243
1
02.01 2026 в 18:36
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му