Растежът на потребителските цени ще продължи да се ускорява до третото тримесечие на годината, след което ще започне да се забавя. Инфлацията в края на 2022 г. ще достигне 10%, а средногодишната - 10.4%, сочи пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите.
През 2022 г. търсенето на кредити ще се забави в сравнение с 2021 г., в съответствие с очакваното влошаване на икономическата ситуация и повишената несигурност. Растежът на вземанията на предприятията ще се забави до 4.6% в края на годината, а този на домакинствата - до 9.9%.
Според базовия сценарий, разработен в пролетната макроикономическа прогноза на финансовото министерство, транспортните горива ще поскъпнат с 25,1%.
Петролът сорт "Брент" ще е със средна цена от сто долара за барел. Сериозно поскъпване ще има при храните, услугите и неенергийните продукти, което ще доведе до средногодишна инфлация от 10,4%. В утежнения алтернативен сценарий се добавят над два процентни пункта върху тази прогноза.
Основният риск пред нея е развоят на войната в Украйна, която е определена и като най-сериозният геополитически фактор. Тя влияе не само върху доставките на определени стоки, но и върху веригите на доставки, които се оказаха особено проблематични по време на пандемията от COVID-19.
Въпреки това МФ оценява потока на бежанци в страната като положителен ефект върху икономическата активност, който ще повлияе положително за увеличението на заетостта в най-голяма степен през 2022 г.
Безработицата ще остане ниска, но икономическият растеж ще се забави, сочат още прогнозите на финансовото министерство.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Плененият от ВСУ севернокорейски войник издъхна от раните си
Разгневени габровци с подписка за прекратяване на лиценза на Енерго-Про
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Напрежение между Москва и Буенос Айрес заради руски дипломати, отказали проверка за алкохол