Над 90 страни в света са потърсили спешно финансиране от Международния валутен фонд за справяне с епидемията от COVID-19 и последиците от пандемията за икономиките им.
Това съобщи управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от БНР.
Георгиева отбеляза, че МВФ разполага с 1 трилион долара "военен резерв" и е готов да мобилизира "колкото е необходимо", за да защити глобалната икономика. Тя подчерта, че пандемията представлява "заплаха за целия свят", но отбеляза, че е най-важно да се помогне на страните с най-уязвими икономики, тъй като те ще пострадат най-много.
Управляващият директор на МВФ предупреди, че епидемията от COVID-19 предизвика застой в световната икономика. "Сега сме в рецесия. Тя е много по-лоша от световната финансова криза преди десетилетие", посочи тя.
Георгиева обясни, че МВФ се фокусира върху това да се гарантира силен отговор на здравната криза, както и засилване на икономиката.
Според нея "най-големият риск, който виждаме, е вълна от фалити и уволнения, които биха направили по-трудно икономическо възстановяване".
Кристалина Георгиева посочи, че МВФ желае централните банки, и по специално Федералният резерв на САЩ, да направят повече по отношение на оферирането на суапови линии до банките от развиващите се икономики.
Централните банки и финансовите министри са предприели безпрецедентни мерки, които да помогнат за стабилизиране на пазарите. "Проблемът, пред който сме изправени, е гигантски, но бяха предприети значителни действия", отчете Георгиева.
"Ще работим с Парижкия клуб от кредитори, със Световната банка и с Г-20 по въпроса за дълговото облекчение преди пролетната среща на МВФ този месец", обеща Кристалина Георгиева.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Криско: Нашето второ дете е със Синдром на Даун
Нападнаха Джейми Фокс, докато вечеря със семейството си. Той е с шевове
Кирил Петков: Действията на прокуратурата са заплаха и за ГЕРБ
Руски петролен танкер се разцепи в Черно море