Отминаващата 2023 г. бе белязана от множество кризи и фактори на несигурност, което се отрази и на валутните пазари.
Сред неблагоприятните фактори бяха геополитическото напрежение, войната, разразила се в Близкия изток, продължаващият конфликт в Украйна, високите лихви, упоритата инфлация, несигурността на пазарите.
Германското специализирано издание "Финанцен", цитирано от БТА, откроява валутите, загубили най-много от стойността си (към 12 декември).
На десето място застава руската рубла, която е загубила 19,12 процента от стойността си спрямо щатския долар.
Девета остава замбийската квача, която е отстъпила 25,45 процента.
На осма позиция е турската лира със загуби от 35,85 процента.
Седма се нарежда валутата на Малави – квача, с понижение от 39,8 процента.
Шеста е анголската кванза, която е поевтиняла с 40 процента, а точно пред нея се нарежда нигерийската найра с поевтиняване от 40,91 процента.
Четвърти е венецуелският боливар, който е загубил 50,64 процента от стойността си спрямо долара заради високата инфлация в страната, продължавайки тенденцията, наблюдавана през последните няколко години.
Третото място е за аржентинското песо, отстъпило общо 52,63 процента за годината.
На втора позиция се нарежда сирийската лира, която е поевтиняла със 75 процента.
Лидер в тази антикласация, с най-голямо обезценяване в световен мащаб, е ливанската лира, която на фона на тежката икономическа криза в близкоизточната страна се е сринала с цели 89,85 процента.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13325
3
31.12 2023 в 20:24
4010
2
31.12 2023 в 14:10
2100
1
31.12 2023 в 11:08
Прочее, кат гледам останалите у списъка, и те кой от кой по-проспериращи (Империята на Злото и тя там се мъдри) (ジ)
Тръмп е спечелил 1,4 милиарда долара от криптовалути за година
Пулев: Направихме първата стъпка към извънсъдебно решение с ''Литаско''
Арестуваха собственик на воден атракцион, след тежък инцидент, момче от Израел е в кома
Бактерия човекоядец дебне в морето, не влизайте с рани по кожата
От днес плащаме такса 3 евро за всеки артикул, закупен извън ЕС
Токът, парното и топлата вода по-скъпи от днес
Токът, парното и топлата вода по-скъпи от днес