Великобритания и Китай са напът да подпишат споразумение за изграждането на първата атомна електроцентрала на Острова от 1995 година насам, съобщава Би Би Си.
Електроцентралата може да заработи през 2025 година, а Китай се очаква да покрие 30 процента от цената за изграждането й.
Централата ще бъде изградена от френската компания EDF, в сътрудничество с консорциум, воден от китайската ядрена компания CGN.
Като част от сделката може да бъде включено изграждането на още 2 атомни електроцентрали на по-късен етап.
В случай на споразумение между двете страни това ще се превърне в най-голямата външна инвестиция, правена в историята на Великобритания.
Същевременно правителството беше разкритикувано от опозицията заради високата цена на електричеството, което ще произвежда централата.
Споразумението е за 92.50 паунда за мегават час, което е над два пъти повече от сегашната цена на тока в страната.
От своя страна управляващите защитиха сделката, изтъквайки, че инвестицията ще отвори 25 хиляди нови работни места. Очаква се новата ядрена електроцентрала да произвежда електричество, достатъчно да захрани 6 млн. домакинства.
В момента президентът на Китай е на посещение в Лондон и ще се срещне с премиера Дейвид Камерън.
Очаква се по време на 4-дневната визита да бъдат сключени сделки между двете страни на стойност повече от 30 млрд. паунда.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21.10 2015 в 15:09
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
21.10 2015 в 15:08
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други
Андрей Гюров: ЦИК се опита да повтори Костинбродската афера