Дясноцентристкото правителство на Гърция ще наложи тримесечен таван на печалбата за супермаркети и бензиностанции, за да смекчи въздействието на кризата в Близкия изток върху гръцките потребители, заяви премиерът Кириакос Мицотакис, цитиран от "Катимерини".
Цените на горивата в страната и по света се покачват на фона на атаките на САЩ и Израел срещу Иран.
„Ясно е, че не можем да се спрем първичното повишаването на цените, но със сигурност изпращаме посланието, че това финансово сътресение не може да води до случаи на спекула, което би влошила съществуващия проблем“, каза Мицотакис по време на среща с президента Константинос Тасулас.
„Днес ще бъде обявен таван на печалбите от горива и от стоки в супермаркетите, който ще бъде въведен през следващите три месеца“, добави той.
Гърция вече страда от криза с разходите за живот, която започна по време на пандемията и се засили след началото на войната в Украйна. Всеобщото увеличение на разходите за жилища, цените на енергията и основните потребителски стоки идва непосредствено след изтощителните съкращения на доходите и увеличенията на данъците, наложени по време на дълговата криза в Гърция от 2010 до 2018 г., припомня "Катимерини".
Следете новините ни в :


























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2252
2
12.03 2026 в 22:03
10
1
11.03 2026 в 16:13
Който взел - взел! Но вече строго ще контролираме, обеща Шишков
Който взел - взел! Но вече строго ще контролираме, обеща Шишков
Външният министър: България не просто ще участва в ЕС и НАТО, а ще допринася за стабилността и единството им
Радев предлага на НС да разреши разполагането на 8 US самолета в 'Безмер'
US самолетите: ПП пита Радев къде са американските визи, ДБ настоява за КСНС
Който взел - взел! Но вече строго ще контролираме, обеща Шишков