България с най-нисък дълг в ЕС – 23,9% от БВП, сочат данните на Евростат

Деян Милков 22 July 2025 в 17:05 5485 4
Страните според техния държавен дълг

Снимка Евростат

Страните според техния държавен дълг

България е страната в ЕС с най-нисък държавен дълг за първото тримесечие на 2025 г. Това показват данни на Евростат, публикувани на 21.07.2025 г. 

Дългът на България е в размер на 23,9% от БВП, което я поставя на най-ниската позиция сред задлъжнелите страни в ЕС. Това е далеч под средното за еврозоната (88%) и за ЕС като цяло (81,8%).

Други страни с нисък дълг са Естония (24,1%), Люксембург (26,1%) и Дания (29,9%). С най-висок пък е Гърция - с цели 152,5%, последвана от Италия (137,9%), Франция (114,1%), Белгия (106,8%) и Испания (103,5%).

В сравнение с четвъртото тримесечие на 2024 г., 16 държави членки на ЕС са отчели увеличение на съотношението между дълга и БВП в края на първото тримесечие на 2025 г., 10 държави са отчели намаление, а в Чехия съотношението е останало без промяна. Най-голямо увеличение на дълговото съотношение за този период е наблюдавано в Австрия и Словакия (+3,5 процентни пункта), а най-голямо намаление - в Ирландия (-3,7 процентни пункта). България е сред държавите с подобрение (- с 0,2 процентни пункта).

Спрямо първото тримесечие на 2024 г. обаче България регистрира увеличение на съотношението между дълга и БВП от 1,5 процентни пункта, но въпреки това запазва най-ниската позиция сред задлъжнелите страни в ЕС.

В сравнение с първото тримесечие на 2024 г., 13 държави членки на ЕС отчитат увеличение, 12 държави отчитат намаление, а в Словения и Естония съотношението остава стабилно. Най-голямо увеличение на съотношението е отчетено в Полша (+6,1 процентни пункта), а най-голямо намаление - в Гърция (-9,3 процентни пункта).

Държавният дълг представлява всички финансови задължения на дадена държава. Той включва вътрешния и външния дълг, дългове на правителството, местните власти и др.

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    3747

    4

    TheRealDruckertreiber

    23.07 2025 в 06:45

    Асенчо ше ни опраи обаче, да си дръпнеме и ние повечко, че да има за Бойчето да плаща на ватмани, гласоподаватели, и т.н.

    24373

    3

    dolivo

    22.07 2025 в 21:23

    Почнаха внушенията , че малко било, да се оправдае неистовото ламтене за крадене на Шиши и Боко.

    1983

    2

    craghack

    22.07 2025 в 18:26

    Дългът трябва да е не повече от 5 процента. Какви са тези 25?

    16434

    1

    Комита

    22.07 2025 в 17:19

    Давай, Теменужке, тегли още заеми - да има за тикви и прасета, за калинки и пламенки.