Хаотичен компромис, който да отключи 500 милиона евро от ЕС в подкрепа на най-засегнатите от коронавируса държави.
Така британският в. "Гардиан" описва трудно постигнатата финансова сделка на ЕС за преодоляване на последствията на пандемията, подписана в четвъртък вечерта.
Пакетът бе договорен, след като премиерът на Италия Джузепе Конте предупреди, че залогът е самото съществуване на съюза.
Европейските финансови министри договориха мерките във видео-конферентни преговори, приключили късно в четвъртък вечер. Успехът на преговорите стана възможен след ключов компромис на Холандия - страната оттегли искането си за "икономическо наблюдение" върху държавите, които ще получат кредитни линии от 240 милиарда евро чрез Европейския механизъм за стабилност (спасителен фонд за държави членки в затруднение).
Компромис направиха и най-засегнатите до момента от епидемията европейски държави - Италия и Испания, като се съгласиха на отсрочка за решението по т.нар. коронаоблигации. На по-късен етап въпросът за създаване на възстановителен фонд ще бъде поставен на среща на върха на ЕС. Фондът ще се финансира от емитиране на общи дългови книжа в еврозоната. С този фонд ще се покрият разходи за здравеопазване и за справяне с икономическата криза. На идеята за еврооблигации се противопоставиха Холандия, Германия, Австрия и др.
Холандският външен министър коментира след сделката, че Европейският механизъм за стабилност е достатъчен инструмент за подпомагане на здравни разходи на страни членки. Той ще е на разположение и за подкрепа на икономиките, но при определени условия, подчерта представителят на Кралство Нидерландия в преговорите. Според него решението е справедливо и разумно. Страната обаче все още се противопоставя на идеята за общи еврооблигации, тъй като смята, че концепцията не би помогнала нито на нея, нито на Европа в дългосрочен план, подчерта министърът.
На противоположната страна е Италия - в деня на преговорите премиерът Конте определи темата за еврооблигациите като екзистенциална за ЕС.
“Това е голямо предизвикателство за съществуването на Европа. Ако Европа не предприеме адекватна валутна и финансова политика за най-голямото си предизвикателство от Втората световна война насам, не само италианците, а и европейските граждани ще са дълбоко разочаровани", заяви Монте.
“Или потъваме заедно, или плуваме заедно", заяви на свой ред португалският финансов министър Марио Сентено.
Холандското правителство, подкрепено от Германия, Финландия и Австрия, зае водеща позиция в отхвърлянето на предложението за "коронаоблигациите", които биха ангажирали всички държави членки в поемане на общ европейски дълг.
Емитирането на съвместни облигации би създало съвместна отговорност и ще направи заемите по-скъпи за по-заможните северни държави членки и по-евтини за останалите страни.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег