Балкан с победен старт в Словакия, загуба за Рилски спортист в Купата на ФИБА Европа

OFFNews 12 октомври 2022 в 23:18 1094 0

Баскетбол

Снимка ФИБА

Балкан тръгна успешно в евротурнирите

Отборът на Балкан Ботевград победи Патриоти Левице с 91:83 (20:23, 23:10, 25:18, 23:32) като гост в Словакия в среща от първия кръг в група D на турнира за Купата на ФИБА Европа при мъжете.

Баскетболистите на Балкан изоставаха с 3 точки след първата част, но наваксаха до почивката и поведоха с 43:33 след силна серия в последните минути от първото полувреме. Ботевградчани доминираха в третата четвърт, а разликата в тяхна полза достигна 20 точки. Преди последните 10 минути авансът на българския тим бе 68:51 и въпреки, че домакините успяха да намалят пасива си, Балкан удържа победата.

Раян Хароу бе най-полезен за състава на Балкан с 25 точки, 3 борби и 7 асистенции, а Мануел Суарес оформи „дабъл-дабъл“ от 22 точки и 11 борби. Калвин Годфри дебютира официално с 16 точки и 7 борби, Павлин Иванов се включи с 10 точки, 4 борби и 3 асистенции. Никос Дипларос не взе участие в мача за ботевградчани, а в игра не се появи и Димитър Димитров.

За тима на Патриоти най-резултатен бе Борис Бояновски, който завърши с 22 точки и 6 борби.

В другата среща от групата отборът на Опава (Чехия) претърпя поражение като домакин на Керавнос (Кипър) със 77:89 (21:14, 17:21, 22:23, 17:31). На 19 октомври Балкан приема Опава в Ботевград, а Патриоти гостува на Керавнос в Кипър.

Вторият български участник в европейския клубен турнир по баскетбол Рилски спортист отстъпи пред белгийския Мехелен с 66:100 (15:21, 15:31, 24:21, 12:27) като домакин в Самоков в двубой от първия кръг в група Е.

Съставът на Рилски спортист бе догонващ в резултата почти през целия мач. Гостите започнаха силно и до почивката увеличиха аванса си до 22 точки при 30:52. След сравнително по-равностойна трета четвърт, самоковци намалиха леко пасива си до 54:73 преди финалния период. До края обаче баскетболистите на Мехелен бяха категорични, а най-голямата разлика в срещата достигна 36 точки.

Капитанът на Рилски спортист Чавдар Костов завърши с 21 точки, 1 борба и 3 асистенции, а Брандън Рандълф добави 19 точки, 2 борби и 4 асистенции. Старши треньорът Людмил Хаджисотиров не можеше да разчита на Деян Карамфилов, Мирослав Васов и Евън Бати за двубоя.

За Мехелен Браян Фобс отбеляза 24 точки, 3 борби и 4 асистенции.

В следващия кръг Рилски спортист ще гостува на Орадя в Румъния, а Мехелен посреща Шоле на 19 октомври.