МЗ: Няма недостиг на лекарства за трансплантирани пациенти
Лекарствени продукти за трансплантирани пациенти се внасят редовно, количеството е двойно по-голямо от необходимото. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването по повод сигнала за липса за медикаменти на хора с трансплантация.
В Приложение № 1, 2 и 4 на Позитивния лекарствен списък са включени лекарствени продукти с търговско име: Advagraf Prolonged-release capsule hard 0.5 mg, Advagraf Prolonged-release capsule hard 1 mg и Advagraf Prolonged-release capsule hard 3 mg с притежател на разрешението за употреба (ПРУ) - Astellas Pharma Europe B.V., и съответстващи на международното непатентно име (INN) – Tacrolimus. От предоставени данни за календарната година, се вижда че компанията внася и разпределя регулярно лекарствения продукт към основните търговци на едро, пишат от министерството.
Оттам уточняват, че след получаването на сигнала са изискали информация от ИАЛ за доставените, наличните и разпределени количества, както и планираните доставки от лекарствения продукт. Успоредно с това са разпоредени проверки от страна на РЗИ – Стара Загора относно ритмичността на доставките на лекарствения продукт в аптеките.
Проверките ще приключат в рамките на текущата седмица, като след получаване на резултатите и тяхното анализиране, при необходимост ще бъдат предприети съответните действия, посочват от МЗ.
Наличието на достатъчни количества за задоволяване на потребностите на българските пациенти е било потвърдено от направената от министерството проверка, след предоставена от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) информация, според която само от началото на годината в страната са внесени над 17 400 опаковки, като до края на 2024 г. предстои да бъдат внесени още 9 100 опаковки.
По данни на НЗОК средният брой опаковки, които се отпускат от аптеките и се заплащат от фонда за българските пациенти е около 950 опаковки месечно, което показва, че в страната се внасят два пъти по-големи от нуждите на българските пациенти количества. Следващата доставка е предвидена за началото на м. ноември.
От ведомството твърдят, че не са постъпвали сигнали за липса на горепосочените лекарствени продукти, освен сигнала подаден този месец от г-н Иван Димитров, председател на Български пациентски форум.
От Български пациентски форум твърдят, че проблемът с липсата на лекарства потискащи имунната система е хроничен и се дължи на реекспорта на медикаментите в чужбина.
"На нашия пазар винаги е имало някакъв инцидент, забавяне, което кара пациентите да се чувстват несигурни и да си разменят лекарства“, казва председателят на Български пациентски форум Иван Димитров.
По думите му медикаментите са жизненоважни и скъпоструващи, не могат да се заменят, тъй като се създава риск за трансплантирания. Конкретният случай е с жена от Стара Загора, която не е могла да получи лекарството си навреме.
От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) обявиха, че информацията за случая в Стара Загора е манипулативна.
"За конкретният случай сме информирани от две седмици, като лекарството е намерено в няколко аптеки в Стара Загора през нашата система на приложението "Намери своето лекарство" и пациентът е информиран моментално. Очевидно, не е било така необходимо на пациента, тъй като лекарството не е взето от аптеката в рамките на повече от седмица", заяви в отговор на сигнала Боряна Маринкова, изп. директор на БАРПТЛ.
От Министерството на здравеопазването припомнят, че паралелната търговия с лекарствени продукти е част от легалната верига на доставки на лекарствени продукти на единния европейски пазар. Тя е узаконена и строго регулирана от законодателството както от българска страна така и на ниво Европейски съюз.