Генетик: В редки случаи мъж може да има ХХ хромозоми, а жена XY
В редки случаи може лице от мъжки пол да има две X хромозоми, а жена – X и Y. Това обясни по Нова телевизия професор Алексей Савов, началник на Националната генетична лаборатория СБАЛАГ „Майчин дом” във връзка със скандала с половата идентичност на олимпийските боксьори Иман Халиф и Лин Ю Тин.
По думите му това е възможно при един на 25 000 мъже и една на 30 000 жени. Специалистът допълни, че най-често такива хора има репродуктивни проблеми, тъй като при тях половите клетки практически отсъстват.
Никой не обясни какво значи да се провалят на тест за пол. Основната информация при оценка за пол е оценка на външни и вътрешни полови белези, какви хромозоми има и в момента намесват нивата на тестостерон, които са коренно различни при типичните жени и типичните мъже. Но дали са проведени всички тези тестове, има ли реални резултати, които да са представени, на нас не ни е ясно, каза професорът по генетика в коментар по популярния спортен казус.
Според него при добра тренировка може да се постигнат качества, които надхвърлят очакванията в женския спорт. "Деликатно е дали ако някой има такива качества трябва да бъде набеждаван, че играе нечестно и че не е правилно оценен неговият пол. За мен това е много деликатно", каза проф. Савов.
По думите му кой какъв пол и как се самоопределя засяга интимната страна, затова хората смятат, че подобни въпроси нарушават човешките има права. Медикът цитира практика от 40-те години на миналия век, когато жените спортистки са били подлагани на т. нар. "гол парад" - физикален преглед за установяване на външните полови белези. Практиката е била прекратена след остро недоволство от страна на жените спортисти.
Ако жена има ХY хромозома, но Y хромозомата не работи, тя ще се развива физикално и ментално абсолютно като жена, но няма да може да ражда, защото репродуктивната ѝ система не работи. Възможно е хората с такива аномалии дълги години да не подозират, че имат такава особеност. Обикновено откриваме това, когато изследваме двойки с репродуктивни проблеми. Например двойка около 30-те години не постига бременност след години опити. След изследвания се оказва, че мъжът има две ХХ хромозоми. Той физикално е мъж, но не може да има поколение, обясни проф. Савов.
Той допълни, че след раждането по никакъв начин не могат да се открият такива случаи на база външни полови белези. Лекарят отрече приемът на хормони да променя хромозомите. "Генетиката е константа с каквато си се родил, това е. Хормоните могат да повлияят на функциите на отделни гени", категоричен бе той.
Проф. Савов не се ангажира с мнение по боксовия казус, обяснявайки, че не е запознат с критериите на спортните организации и не е ясно какви са резултатите от генетичните тестове, които не се цитират.
Той разказа за интересен тест, който са изучавали като студенти относно мъжкото и женското поведение.
„Ако накараш мъж и жена да вземат клечка кибрит и да я запалят, ще видиш няколко неща. Представителите на силния пол я палят като плъзнат наред, а жените я дърпат към себе си. Мъжете я разклащат, за да изгасне, а жените я подухват. Мъжете я чупят като я строшават между пръстите си, жените го правят с двете ръце”, обясни проф. Алексей Савов.