По повод Световния ден за борба с диабета, 14.11., медици от Клиника по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия (ВМА) ще извършват безплатно измерване на кръвна захар и оценка на риска за заболяването, съобщиха от ВМА.
Всеки желаещ да се консултира може да го направи от 9:30 до 12:00 часа, във фоайето на Поликлиника-ВМА, без предварително записване.
Не се изисква направление от личния лекар.
Световният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 14 ноември по решение на Международната диабетна федерация и Световната здравна организация и в отговор на нарастващата тревога за бъдещето на милионите хора, страдащи от заболяването.
Над 700 хиляди българи са засегнати от това социално значимо заболяване, като голяма част от тях дори не подозират.
Захарният диабет е метаболитно заболяване, характеризиращо се с повишени нива на кръвната захар, което се дължи на частично намаление или нарушено действие на инсулина (диабет тип 2) или пълна загуба на продукцията му в организма (диабет тип 1). Ефективното лечение може да намали инвалидизиращите усложнения и подобрява качеството на живот на пациентите.
Инициативата на ВМА е част от дългосрочната ѝ ангажираност към профилактиката и общественото здраве – поредна стъпка в усилията на Академията да предоставя достъпна и навременна помощ на всеки, който има нужда, подчертава подп. доц. Цветелина Тотомирова, началник на Клиника по ендокринология и болести на обмяната.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Три тела открити в общежитие в Угърчин
Демографът Магдалена Костова: С раздаване на пари раждаемост не се подобрява
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
СВО идет по плану: ВСУ спря тока в Севастопол