Бербатов с програма ''Здраве чрез спорт''

Спорт, мобилни медицински кабинети, здравословно хранене предвижда концепцията на премиерския съветник

OFFNews 13 March 2026 в 16:35 905 2
МЗ Димитър Бербатов

Снимка Министерство на здравеопазването

Димитър Бербатов на среща с екипа на министър Околийски

Съветникът на премиера Андрей Гюров, Димитър Бербатов, предлага програма "Здраве чрез спорт" като част от превенцията срещу детското затлъстяване, гръбначните изкривявания и диабет тип2. Програмата е изпратена до министрите на здравеопазването и на образованието Михаил Околийски и Сергей Игнатов.

Мерките, разработени след срещите с министрите, имат за цел да утвърдят спортът като фактор за здраве, профилактика и превенция на заболяванията, като стимулират активността и здравословния начин на живот сред младите хора.

Програмата „Здраве чрез спорт“ е с фокус върху превенцията на детското затлъстяване, диабет тип 2 и гръбначни изкривявания. Предвижда 28 мобилни медицински екипа, дигитален „Здравен паспорт“ за децата и използване на целеви средства от акцизи за финансиране на инициативата.

Включени са здравни ваучери, които позволяват на децата с медицинска нужда да посещават спортни клубове за масов спорт, както и сертификация на треньорите по първа помощ и реакция при спортен травматизъм.

Освен спортната активност, програмата акцентира върху здравословното хранене в училищата – забрана на енергийни напитки, включване на плодове и зеленчуци във всяко меню, контрол върху автоматите (вендинг машините) и осигуряване на безплатна и филтрирана вода до всеки спортен салон.

С реализацията на тези инициативи училищата ще се превърнат в центрове за здраве и активност, където спортът и храната работят заедно като инструменти за превенция, образование и социална интеграция на младите хора, осигурявайки устойчиво подобряване на тяхното физическо и здравно състояние, аргументира се Димитър Бербатов.

    Най-важното
    Всички новини