OffNews.bg

Ангелов: Доц. Мангъров ще оглави COVID клиниката на Инфекциозна болница

Доц. Атанас Мангъров се включва в битката с коронавируса, съобщи министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Днес той посети Инфекциозна болница в София и разположения на територията ѝ Координационен център, за да провери създадената организация за работа на двете структури.

"Проведох разговор с доц. Атанас Мангъров и лично съм го помолил да се включи в битката с коронавируса. От вчера той има заповед за началник на клиниката, където се лекуват всички пациенти от коронавирус. Единственото ми изискване е да се спазват всички мерки за безопасност", съобщи министърът.

Директорът на Инфекциозната болница проф. Татяна Червенякова уточни, че преминаването на Мангъров на първа линия в лечението на COVID-19, става по негово желание.

В Инфекциозна болница капацитетът е 120 легла, а към настоящия момент са настанени 70 пациенти на 80 легла за COVID-19. Две трети от капацитета е зает за COVID-19. Той ще бъде разширен с още 10 легла на третия етаж в следващите няколко дни.

„Сам поисках, защото нещата там трябва да се променят малко по отношение на лечението, продължителността на престоя, на мерките за изолация и предпазване“, коментира пред медиите Мангъров, подчертавайки, че „всичките тези мерки със забулвания са в значителна степен безсмислени“. Според него в условията на тази пандемия „трябва да се действа по същия начин, при който се действа при всяка нова респираторна инфекция“.

Той увери, че ще спазва всички правила, които са наложени там, но ще се опита "отвътре" малко да ги промени.

Мангъров за пореден път сподели мнението си, че коронавирусната инфекция „не е особено опасна“ и неизбежно ще мине през всички хора по целия свят. Той беше категоричен, че антибиотиците нямат място в лечението на коронавирус, трябва да се вземат противовирусни препарати и "да се чака да мине".

Свободни легла в София и мерки

В София няма недостиг на легла, подчерта проф. Ангелов. Големите лечебни заведения ще бъдат преструктурирани, така че да разкрият не по-малко от 50% легла за COVID лечение. Затова те ще получат и допълнително финансиране, обясни министърът.

Все още не е взето решение дали гимназистите ще се върнат в класните стаи от 12 ноември, когато изтича наложената към момента мярка за дистанционно обучение. Обсъждат се варианти директорите, според конкретната ситуация в училищата, да правят предложения към просветния министър за преминаване към обучение в електронна среда.

„Висшите училища ще продължат да обучават студентите дистанционно с изключение на тези дисциплини, в които това е невъзможно например медицината", поясни проф. Ангелов. Той съобщи още веднъж обявените по-рано днес мерки, които ще бъдат включени в заповед в четвъртък, с уточнението, че детайлите все още се коментират:

- всички училища, които имат заболяемост над 20% - да минат дистанционно, независимо от образователната степен, в цялата страна;

- зелените коридори за пазаруване да бъдат между 8 и 10 или 14 и 16, като е възможно в тези часови пояси да пазаруват и хронично болни;

- децата в моловете само с възрастен придружител;

- да има вечерен час за всички заведения в страната до 23,30;

- нощните заведения да останат затворени до края на ноември.

Ангелов подчерта още веднъж, че всички пациенти, които са със симптоми, могат да се тестват безплатно в пунктовете за вземане на проби пред болниците и обособените за това места в ДКЦ-тата. Той изрази надежда, че до края на седмицата всички подобни структури на територията на столицата ще заработят.

"Очаквам до дни експертите да кажат дали бързите антигенни тестове ще станат алтернатива на PCR тестовете и дали резултатите от тях ще могат да се въвеждат в информационната система, за да послужат за база при поставяне в домашна изолация и под карантина", каза министърът.

Към момента бързите антигенни тестове, които се правят в мобилните пунктове, се закупуват от лечебните заведения. До края на седмицата ще бъдат предоставени допълнителни количества от МЗ, а разходите на болниците ще бъдат възстановени от здравното министерство с предвидените допълнителни средства, обясни професорът.

Ако в рамките на 14 дни пациентите, които са под домашна изолация нямат симптоми, автоматично се връщат се освобождават от изолация, тъй като научни изследвания са установили, че след 10-дни човек вече не е заразен, уточни здравният министър.

Шокиращият брой смъртни случаи от днес са резултат от натрупване на информация, която не е била въведена навреме, обясни Ангелов.