САЩ отново призова за ефективна съдебна реформа
САЩ oтново призоваха България да работи за установяване върховенството на закона. В кратка позиция, публикувана от посолството на САЩ, се припомня, че тези реформи са ключови и за задействането на плащания по европейския План за възстановяване и устойчивост.
Съединените щати подкрепят България в нейните продължаващи усилия да укрепва своите институции, ангажирани с върховенството на правото. Присъединяваме се към Съвета на Европа, като насърчаваме България да разреши дългогодишните предизвикателства пред утвърждаването на правовата държава, посочени от Съвета на Европа, Венецианската комисия и Европейската комисия. Тези предизвикателства включват и своевременното приемане на реформите, необходими за реализирането на Плана за възстановяване и устойчивост. Оставаме в готовност да оказваме помощ на нашите български партньори в тези усилия, пише в позицията.
На страницата си във фейсбук посолството цитира позиция на Съвета на Европа от 13 декември 2022 г. (пълният ѝ текст - по-долу). Там се акцентира върху нуждата от "ефективни разследвания, включително срещу главния прокурор".
Само преди ден българският парламент на практика блокира втория транш на парите по Плана за възстановяване, като отхвърли два законопроекта за реформи в правосъдието - за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Реформата е заложена в ПВУ със срок за изпълнение до края на 2022 г.
Публикуваме пълния текст на позицията на Съвета на Европа:
БЪЛГАРИЯ РАЗРАБОТВА ДЪЛГООЧАКВАНА РЕФОРМА ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ЕФЕКТИВНИ РАЗСЛЕДВАНИЯ, ВКЛЮЧИТЕЛНО СРЕЩУ ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР
На заседанието си по правата на човека от 6 до 8 декември Комитетът на министрите на Съвета на Европа разгледа групата дела „С.З. и Колеви срещу България“, които се отнасят
основно до системния проблем с неефективността на наказателните разследвания, както и до липсата на независимост на наказателните разследвания по отношение на главния прокурор. Комитетът приветства изготвянето през ноември 2022 г. на законопроект, в който се предлага важна, дългоочаквана реформа на наказателно-процесуалното право и гаранции за независимостта на разследванията, отнасящи се до главния прокурор или неговите заместници.
Комитетът приветства няколко изменения, по-специално това, което се отнася до въвеждането на съдебен контрол върху прокурорските откази за образуване на досъдебно производство за определени категории престъпления, и прикани властите да пристъпят към тяхното приемане.
Комитетът приветства и предложенията относно правилата за разследване срещу главния прокурор или неговите заместници, които като цяло изглежда отговарят в максимално
възможна степен, в рамките на съществуващата конституционна рамка, на Междинната резолюция на Комитета от 2019 г.
Той насърчи България да продължи да работи по тези важни промени, които предвиждат, наред с другото: надзор върху разследването от страна на висшестоящ съдия, назначен за ad hoc прокурор; правила, задължаващи парламента да не избира, по-специално, магистрати от прокуратурата за членове на Висшия съдебен съвет (ВСС); нови правила за временно отстраняване и освобождаване от длъжност на главния прокурор, вдъхновени от препоръките на Венецианската комисия, за да се намали влиянието му върху ВСС.
В същото време Комитетът насърчи властите да обмислят възможни подобрения на горепосочените изменения. Той също така ги призова да анализират дали е необходимо, на
следващ етап и след подходящи консултации, да се подобри допълнително механизмът относно разследването срещу главния прокурор или неговите заместници чрез изменение на Конституцията, за да се преодолеят ограниченията, дължащи се на конституционни пречки.
И накрая, като отбеляза, че Народното събрание все още предстои да избере нови членове на ВСС, Комитетът настоятелно подчерта необходимостта този избор да се проведе по начин, който ефективно да намали влиянието на главния прокурор върху новия ВСС.
Делата ще бъдат разгледани отново през март 2023 г.