КС отхвърли жалбата на Иван Гешев и отпуши пътя за избор на нов главен прокурор
Конституционният съд единодушно отхвърли жалбата на бившия главен прокурор Иван Гешев срещу въведения през май м.г. механизъм за разследване на обвинител №1 и заместниците му и за това какво мнозинство е необходимо за освобождаването на ръководителя на държавното обвинение.
Мотивите на съда все още не са оповестени.
Това стана с друго решение на КС, веднага след като се произнесе по промените в основния закон и така съдът на практика даде карт бланш на Висшия съдебен съвет да започне процедурата по избор на нов главен прокурор.
Иван Гешев бе отстранен от поста на 12 юни м.г. за накърняване авторитета на съдебната власт. Докато течеше процедурата по отстраняването му обаче, парламентът намали от 17 на 13 гласовете в 25-чления Висш съдебен съвет, с които се взема това решение. Именно по силата на тази разпоредба Гешев бе отстранен.
След освобождаването на Гешев ВСС откри процедура за избор на нов главен прокурор, но я спря заради образуваното по искането на вече бившия обвинител №1 конституционно дело. Бе избран изпълняващ функциите - Борислав Сарафов, и оттогава се чакаше произнасянето на КС. След днешното решение на съда това условие отпада.
Механизмът за разследване на главния прокурор заработи в края на м.г., когато в длъжност встъпи Даниела Талева от Софийския градски съд, която временно зае пост във Върховната касационна прокуратура.
Жребият, след който Даниела Талева бе избрана, бе изтеглен на 7 юли 2023 г. Тя бе излъчена измежду 22 съдии, одобрени по новата процедура, приета с промените в НПК и ЗСВ. Първата преписка бе срещу Сарафов за имотни сделки, по която Талева не откри престъпление.
Срещу Сарафов обаче има и други сигнали, един от които е свързан с аферата "Осемте джуджета". Това наложи удължаване мандата на Даниела Талева. Самата тя призна, че срещу главния прокурор и негови заместници има 18 сигнала по специалния механизъм, само по едно е започнало разследване и е прекратено, но отказа да съобщи другите.
С днешното си решение КС утвърди като успешен втория опит да бъде уреден механизъм за независимо разследване на главния прокурор, за какъвто от години настоява Комитетът на министрите на Съвета на Европа след осъдителното решение срещу България по делото "Колеви". Предишният опит беше обявен за противоконституционен през 2021 г., когато КС прие, че създаването на фигура на прокурор по разследването срещу главния прокурор може да стане само с промени в Конституцията, а въвеждането му при действащия основен закон е конституционно нетърпимо, напомня правният сайт "Лекс".
О