OffNews.bg

Инициатива 'Правосъдие за всеки' призовава депутатите да не допускат избора на главен прокурор от сегашния ВСС

Инициативата "Правосъдие за всеки" призова депутатите с изменение на Закона за съдебната власт (ЗСВ) или с нарочно решение да възпрат настоящия състав на Висшия съдебен съвет да възобновява или открива процедури за избор на главен прокурор и председател на ВАС. Това трябва да стане от следващия легитимно избран състав на ВСС, са категорични от ИПВ в своя позиция до народните представители от 50-ото НС.

Преди дни Конституционният съд на практика отмени съдебната реформа. КС единодушно отхвърли жалбата на бившия обвинител №1 Иван Гешев срещу въведения през май м.г. механизъм за разследване на главния прокурор и заместниците му и за това какво мнозинство е необходимо за освобождаването на ръководителя на държавното обвинение. И даде карт бланш на ВСС, който от близо 2 г. е с изтекъл мандат, да започне процедурата по избор на нов главен прокурор.

Процедурата бе спряна юни 2023 г. до произнасянето на КС и може да бъде възобновена още този месец по данни на ИПВ.

От инициативата напомнят, че "огромната част от членовете на ВСС сами си признаха, че при избора и опазването на Гешев за главен прокурор са действали под натиск и/или политическо влияние".

"Те съвсем явно изпълниха външна поръчка и при освобождаването на Иван Гешев от поста, и при избора на заместника му Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор", се казва в позицията на ИПВ.

Ето пълния текст на позицията на Инициатива "Правосъдие за всеки":

След влизане в сила на Решение N:13/26.07.2024 г. по к.д. N: 1/2024 г. на Конституционния съд (КС) на Република България, обявил за противоконституционни голяма част от разпоредбите на ЗИД на Конституцията (КРБ) в глава „Съдебна власт“, и възстановил с изричен текст в диспозитива на решението си действието на разпоредбите, действали до конституционните изменения, се възстановява Висшият съдебен съвет (ВСС) с колегии и пленум, както бе организиран и действаше до края на януари 2024 г. Така отпада и забраната този състав на ВСС, чийто мандат е изтекъл преди почти две години (22 месеца), да проведе избори за нов главен прокурор и председател на ВАС (мандатът на сегашния титуляр изтича през м. октомври т.г.).

Процедурата за избор на нов главен прокурор е открита от ВСС през м. юни 2023 г. и е спряна до произнасянето на КС по к.д. N:10/2023 г., заведено по конституционна жалба на бившия главен прокурор Иван Гешев. След постановяването на решение и по това дело на 26.07.2024 г. (Решение 14/2024 г.), с което искането на Иван Гешев е отхвърлено, няма пречки ВСС да възобнови процедурата, а по наши сведения това се подготвя и се очаква да се случи още през м. август, по време на парламентарната ваканция.

Провеждането на процедура за номинации и избор на главен прокурор от този напълно делегитимиран в обществото като статут и авторитет състав на ВСС и при отдавна изтекъл мандат на членовете му, ще бъде тежък удар за Правото и демокрацията, като така напълно ще се потвърдят всички съмнения за тежки задкулисни уговорки и изпълнение на политико-олигархична поръчка за запазване на мрачното статукво в съдебната власт. Огромната част от членовете на ВСС сами си признаха, че при избора и опазването на Гешев за главен прокурор са действали под натиск и/или политическо влияние. Те съвсем явно изпълниха външна поръчка и при освобождаването на Иван Гешев от поста, и при избора на заместника му Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор.

При на практика възстановените в пълен обем правомощия на главния прокурор, включително досежно надзора му за законност върху дейността на всички прокурори, както и при възстановения му седемгодишен мандат, тази властова фигура става най-всесилната и безконтролната в държавата, с изключителни възможности за осъществяване на избирателно правосъдие и процесуална принуда без съд за неудобните нему и на неговите покровители.

*Промените са насочени към преодоляване на прекомерната концентрация на власт във фигурата на главния прокурор, чиято позиция на върха на тази строго йерархична структура му позволява да упражнява монопол върху обвинителната власт, което го превръща в голяма степен безконтролен от другите власти… Промяната на чл. 126, ал. 2 от Конституцията е ключова стъпка за привеждане на правомощията на главния прокурор в съответствие с многобройните препоръки на Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианска комисия) и на Комитета на министрите на СЕ в контекста на изпълнението на групата дела на Европейския съд по правата на човека „С. 3. срещу България“ и „Колеви срещу България“. (Особено мнение на съдиите Константин Пенчев, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова по к.д. N: 1/2024 г.)

Ако този състав на ВСС, който е доказал, че няма собствена воля и изпълнява поръчки, открие процедура по избора на главен прокурор, то същият ВСС, освен държавно и обществено нелегитимен, ще бъде и скандално провокативен и опасен за върховенството на Правото!

Същото важи и за последващия избор на председател на най-важния съд в държавата – ВАС, предстоящ през м. октомври.

Това демократичната и правова държава не трябва да допусне! България е парламентарна република и поради това, при явната нелегитимност и липса на интегритет на състава на настоящия кадрови и административен орган на съдебната власт, Народното събрание следва по законодателен път да препятства всяка възможност за възобновяване на процедурата в този състав на ВСС!

За тази цел, призоваваме всички националноотговорни и достойни народни представители с изменение на Закона за съдебната власт (ЗСВ) или с нарочно решение да възпрат настоящия състав на ВСС да възобновява или открива процедури за избор на главен прокурор и председател на ВАС, като изрично предвиди това да бъде извършено от следващия легитимно избран състав на ВСС, излъчен с редовен мандат.

Това трябва да се случи преди началото на парламентарната ваканция през м. август, за да не се възобнови и започне изпълнението на процедурата по избора от прокурорската колегия и пленума на ВСС и тя да породи правни последици!

Изразяваме нашата искрена загриженост, обзела дълбоко и гражданското ни общество, от задълбочаващата се политическа криза, с реалната опасност да прерасне и в конституционна, и настояваме за вашите навременни действия!