Премиерът Зоран Заев се обърна към президента Радев и служебното правителство в София с молба да покажат европейско величие към Северна Македония, за да се даде шанс да продължи процесът на страна му за започване на преговори за членство в ЕС.
В интервю за Националната телевизия Заев се позова на консенсусното решение на всички 27 държави членки на ЕС, включително България, че Македония е изпълнила условията за започване на преговори.
Той добави, че очаква първата междуправителствена конференция да се проведе след заседанието за вземане на решения на Министерския съвет и призова България да продължи в духа на европейските нрави и отново да насочи вниманието на Европейския съюз към региона.
"Нека продължим да изграждаме приятелство, важно е каква история пишем сега, нашите млади хора искат да отворят вратите и възможностите за сътрудничество, а не да остават в миналото", каза премиерът Заев.
Той добави, че по време на посещението му в Брюксел миналата седмица е било заявено на всички европейски институции и на всички европейски държави, че докато македонският език и македонската идентичност са на масата, няма да води преговори.
"Идентичността и езикът не подлежат на договаряне. Това, което нашият народ трябва да знае, е, че Европа ни го дължи. Изпълнихме всичко. Северна Македония е държава, която чака най-дълго от всички, които искат да продължат европейския път", категоричен е Заев.
"От всички държави, които някога са били кандидати, сега са членове или все още са кандидати, но ние чакаме най-дълго, 16 години", добави той.






















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4806
2
18.05 2021 в 08:03
29303
1
18.05 2021 в 01:06
Излезе благотворителният календар на варненските пожарникари (галерия)
МФ публикува новия Бюджет'26 - осигуровките скачат от '27, повишават се МРЗ, майчинство, осигурителен доход
МФ публикува новия Бюджет'26 - осигуровките скачат от '27, повишават се МРЗ, майчинство, осигурителен доход
Съдът на ЕС не е издавал решение срещу влизането ни в еврозоната
Къмпинг ''Арапя'' е под вода
Говорит США: Има риск европейската цивилизация да бъде заличена