Tри години и половина затворническа колония за Навални, стотици арестувани на нощните протести (видео)
Симоновският съд в Москва осъди руския опозиционер Алексей Навални на три и половина години затворническа колония.
От срока на присъдата ще бъде приспаднато времето, прекарано от него преди това под домашен арест - така престоят в затворническата колония става 2 години и 8 месеца.
Навални, един от най-големите критици на руския президент Владимир Путин, беше арестуван на руската граница на 17 януари, след като се завърна от Германия, където се възстановяваше от отравяне с "Новичок". (Повече за обвиненията срещу Навални и самото дело можете да прочетете тук).
Адвокатът на Навални заяви, че опозиционният политик ще обжалва решението.
Агенция Интерфакс съобщава, че той ще бъде изпратен в затворническа колония в централна Русия.
От щабовете на Навални призоваха за протести в центъра на Москва срещу решението на съда. Хиляди демонстранти излязоха тази нощ по улиците на руската столица и в Санкт Петербург.
По данни на правозащитната организация "ОВД-Инфо", която оказва юридическа помощ, към 01:00 ч. българско време арестуваните са 1168 - в тази бройка влизат и 321 души, задържани преди произнасянето на присъдата.
Най-много са задържаните в Москва (946) и Санкт Петербург (207).
В Санкт Петербург силите на реда са използвали електрошок по време на задържанията, както се вижда от това видео.
«Стой-стой-стой, камера». Силовики очень жестко задерживают людей на Невском и применяют шокеры, но почему-то начинают стесняться, когда их снимают.
— «Бумага» (@paperpaper_ru) February 2, 2021
Видео: «Бумага» pic.twitter.com/pLIXKUWO0R
С днешното решение на съда срещу Алексей Навални властите в Русия изпращат послание, че правата на руснаците не са достатъчно защитени. Това се посочва в изявление на комисаря по човешките права към Съвета на Европа Дуня Миятович.
По нейните думи съдебното решение е в противоречие с международните задължения на Русия в областта на човешките права.
Миятович отбелязва, че Навални днес отново е лишен от свобода по обвинения, чиито основания бяха отхвърлени от Европейския съд по правата на човека. Тя добавя, че Навални изобщо не е трябвало да бъде задържан, нито съден.
САЩ, ЕС и България също разкритикуваха присъдата срещу руския опозиционен лидер. Повече за международните реакции можете да прочетете тук.