Русия се изплаши от Майдан в Сърбия
Русия се изплаши от потенциален Майдан в Сърбия. След ескалацията на снощния протест на опозицията в Белград говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че "има опити на външни сили, включително от чужбина, да провокират безредици". Освен това днес сръбският президент Александър Вучич се срещна с руския посланик посланика в Белград Александър Боцан-Харченко.
"Русия вижда опити на външни сили, включително от чужбина, да провокират безредици в Белград", заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Според него обаче Русия не може да меси в случващото се в Белград.
По-рано днес говорителката на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова обвини Запада в опит да дестабилизира ситуацията в Сърбия, а посланикът на Русия в Белград Александър Боцан-Харценко, който разговоря около час със сръбския президент Александър Вучич, каза, че протестите в Сърбия "определено се осъществяват с подстрекателството и подкрепата на западни държави".
След срещата с Вучич руският посланик каза, че двамата са обсъдили протестите в Белград и перспективите за развитие на сръбско-руските отношения. Руският посланик твърди, че срещата е била договорена преди известно време и не е свързана със събитията от Белград снощи и през последните дни.
В коментар на протестите в Сърбия говорителката на руското министерството на външните работи на Русия Мария Захарова обвини Запада в опит за дестабилизация на ситуацията в Сърбия.
Посланикът на Русия в Белград споделя същото мнение. В коментар за телевизионния канал "Россия-24" Боцан-Харченко каза, че протестите в Сърбия "определено се осъществяват с подстрекателството и подкрепата на западни държави". Посланикът, който разговаря около час с Вучич, заяви, че сръбският президент е споделил с него информация, че разполага с „неопровержими данни за подстрекателство и подкрепа от страна на Запада".
По думите на руския посланик в Белград сръбският президент Александър Вучич "гледа напред, независимо от ситуацията, свързана с протестите, и мисли за осъществяването на плановете и обещанията, дадени от неговата партия в предизборния период".
Според Боцан-Харченко опитите за дестабилизиране на властта на президента Вучич са свързани на първо място с „неговата твърда позиция за неприсъединяване към санкциите срещу Русия“, както и с твърдата позиция на Вучич за непризнаване на независимостта на Косово. „Това дразни Запада със страшна сила“, коментира руският посланик.