Фондация "Отворено общество" на милиардера Джордж Сорос спира всичките си операции в Турция, съобщи "Ройтерс".
Решението на неправителствената организация идва, след като президентът на южната ни съседка Реджем Таийп Ердоган обвини Сорос, че се опитва да предизвика разделение в държавите и да ги унищожи.
Фондацията заяви, че е мишена на "недоказани твърдения" от турските медии, което прави невъзмжно продължаването на работата ѝ в Турция.
"Отворено общество" е предмет на разследване от турското вътрешно министерство, което иска да докаже връзката между нея и демонстрациите в истанбулския парк Гези през 2013 г.
Преди 10 дни беше задържан един от основателите на фондацията в Турция - Хакан Алтинай. Той е обвинен, че е защитавал турския бизнесмен и меценат Осман Кавала, арестуван за опит за сваляне на правителството чрез масови протести.
"Този човек, който финансира терористи по време на инцидентите в Гези, вече е в затвора. И кой е зад него? Известният унгарски евреин Сорос. Това е човекът, който назначава хора да предизвикват разделение в нациите и да ги унищожат. Той има толкова много пари и ги харчи по този начин", заяви Ердоган по време на среща на местните администрации.
От "Отворено общество" посочват, че опитите да я свържат с протестите в парка Гези са от преди 5 години. "Тези опити не са нови и са далеч от реалността", казват от фондацията.
Тя съобщи, че ще подаде документи за юридическа ликвидация и ще спре операциите си, колкото е възможно по-скоро.
























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11005
2
27.11 2018 в 09:57
Правителството на Радев изолира България от нашите съюзници в НАТО и ЕС
ПБ, ГЕРБ и ДПС изгониха Божанов и Мирчев от заседанието на комисията за контрол на службите в НС
ПБ, ГЕРБ и ДПС изгониха Божанов и Мирчев от заседанието на комисията за контрол на службите в НС
Зеленски обяви номинацията си за министър на отбраната - Евгени Хмара
Правителството на Радев изолира България от нашите съюзници в НАТО и ЕС
Вярвайте ми, това е тънка материя - Слави Василев разкри загадките на външната политика на кабинета Радев