Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще подпише указ, с който ще „наложи глобални мита от 10%“ за търговските партньори на страната, и добави, че те ще бъдат „в добавка и в допълнение към нормалните ни мита, които вече начисляваме“, предаде ДПА.
Той заяви, че митата ще бъдат наложени по силата на Раздел 122 от Закона за търговията от 1974 г., който дава на президента правомощия да налага временни търговски мита, за да решава проблеми, свързани с платежния баланс.
Заканата на американския президент дойде часове след като Върховният съд на САЩ нанесе сериозен удар по дневния му ред, като отмени широкообхватните и специфични за всяка отделна страна мита, които той представи миналия април.
Този пакет, който обхвана десетки страни, се позоваваше на Закона за международни извънредни икономически правомощия от 1977 г.
Върховният съд на САЩ постанови: въпреки че законът позволява на президента да регулира чуждестранната търговия по време на извънредна ситуация в страната, той не му позволява да налага мита.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2985
2
20.02 2026 в 22:23
-1243
1
20.02 2026 в 22:20
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други
Андрей Гюров: ЦИК се опита да повтори Костинбродската афера