Али Абдолахи, командир на Централния щаб "Хатам ал Анбия"- най-висшето оперативно командване в Иран, предупреди, че страната може да блокира търговията в ключови морски зони, ако блокадата на САЩ продължи, предаде Би Би Си.
По думите му, ако САЩ продължат блокадата и създават несигурност за иранските търговски кораби и петролни танкери, това ще се счита за нарушение на обявеното примирие.
Абдолахи заяви, че при подобен сценарий иранските въоръжени сили няма да позволят "никакъв износ или внос" в акваториите на Персийски залив, Омански залив и Червено море. Той не уточни кои държави биха били пряко засегнати, но посочените региони са сред най-важните световни търговски маршрути.
Американската блокада на ирански пристанища започна в началото на седмицата. Според американските военни, през първите 24 часа нито един кораб не е преминал, а шест търговски съда са били принудени да обърнат в Омански залив.
Предупреждението идва на фона на крехкото примирие между Иран, САЩ и Израел, обявено на 8 април след близо шест седмици напрежение.
Междувременно първият кръг от преговорите между Вашингтон и Техеран се провали. Доналд Тръмп заяви, че диалогът може да бъде подновен в близките дни, но от иранска страна засега няма официално потвърждение.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни