OffNews.bg

Германия дава знак за промяна на ветото за танковете Леопард за Украйна

Германия няма да пречи на Полша да изпрати своите танкове "Леопард 2" в Украйна, заяви германският външен министър - е сигнал за възможен пробив за Украйна, която се опитва да укрепи силите си преди очакваната нова руска офанзива, съобщава Ройтерс.

Единадесет месеца след като Русия нахлу в южната си съседка, сраженията са съсредоточени в град Бахмут в източната част на Украйна, където руските наемници от "Вагнер" и украинските сили водят битка на изтощение.

В неделя руското министерство на отбраната заяви за втори пореден ден, че силите му подобряват позициите си в южната украинска област Запорожие, въпреки че украински военен говорител заяви пред държавната телевизия, че ситуацията там е "трудна", но стабилна.

От месеци украинските власти призовават западните съюзници да им доставят модерните танкове "Леопард 2", произведени в Германия, но Германия се въздържа да ги изпрати или да позволи на други държави от НАТО да го направят.

Експерти по отбрана смятат, че танковете "Леопард", каквито притежават редица страни от НАТО са най-подходящи за Украйна. За прехвърлянето им в Украйна обаче е необходимо одобрението на Берлин. Миналата седмица западните съюзници обещаха милиарди долари за оръжия за Украйна, но не успяха да убедят Германия да вдигне ветото си върху предоставянето на танковете.

При очевидна промяна в позицията на Германия външният министър Анелена Баербок заяви, че правителството ѝ няма да блокира Полша, ако тя изпрати своите танкове "Леопард 2" без германско одобрение, посочва "Ройтерс".

"Засега въпросът не е поставен, но ако ни бъде зададен, няма да се противопоставим", каза Баербок пред френската телевизия LCI, когато беше попитана за реакцията на нейното правителство на подобно решение на Полша.

Германия е подложена на силен натиск да позволи "Леопард 2" да бъдат пратени в Украйна, но Социалдемократическата партия на канцлера Олаф Шолц традиционно е скептична към военните ангажименти и предпазлива към внезапни ходове, които могат да предизвикат ескалация в Русия.

Отговорът на Баербок отива по-далеч от коментарите на Шолц на срещата на върха в Париж по-рано в неделя, че всички решения за оръжейни доставки ще бъдат вземани в координация със съюзниците, включително САЩ.