Търговското споразумение между ЕС и САЩ да изтече автоматично през март 2028 г., ако дотогава не бъдат договорени нови условия, решиха преговарящите от Европейския парламент след среща в Страсбург по информация на "Политико".
Ако това се случи, краят на сделката ще стане, докато настоящият американски президент Доналд Тръмп все още е на власт.
Срещата сложи край на продължилата седмици безизходица около премахването на митата върху американски индустриални стоки и омари. Тя бе преодоляна, след като евродепутатите договориха конкретни предпазни механизми срещу риска Тръмп отново да заеме враждебна позиция, особено след заплахите му миналия месец към Гренландия.
Сред най-трудните въпроси е клауза, която задължава Европейската комисия да прави преглед на споразумението шест месеца след влизането му в сила в случай, че САЩ не понижат митата до базово равнище от 15 на сто за продукти от ЕС, съдържащи стомана.
В момента налозите са 50%.
„Ако САЩ не намалят в рамките на шест месеца митата за тези продукти, които са над 400, ние автоматично ще възстановим митата върху стоманата и свързаните със стомана продукти в рамките на ЕС“, заяви председателят на парламентарната Комисия по външна търговия, германският социалдемократ Бернд Ланге.
Още преди вчерашната среща бе приета и клауза за суспендиране, която анулира споразумението, ако Тръмп отново заплаши териториалната цялост на Европа.
Очаква се външнотърговската комисия да гласува позицията на 24 февруари.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Атентаторът от коледния базар в Магдебург получи доживотна присъда
25-има са задържани по аферата 'Баба Алино', сред тях и петима общинари
Задържаха поляк в Бургас, издирван с европейска заповед за арест
Маркет линкс: Правителството губи 5% доверие за месец