Тази седмица Велинград излезе на бунт, в четвъртък предстои нов протест. Причината е, че багери унищожават емблематичния извор Клептуза, най-популярното за туристите място и символ на Велинград.
В подкаста на OFFNews природозащитникът Васил Тодев разказва какво се случва и как се стигна до това.
Историята започва с добри намерения. Голям полски инвеститор (компанията, която бутилира минералната вода Велинград) предлага на общинския съвет във Велингард изгодна инвестиция. Компанията иска да започне да бутилира изворна вода от Клептуза. Понеже изворт е много голям - дебитът му е 1100 литра в секунда - най-мощният в Родопите, вода има достатъчно. И поляците предлагат да се направи водохващане, в което те да черпят вода за бутилиране, друга част да влиза във водопреносната мрежа (звучи абсурно, но СПА-столицата на Балканите няма вода) и пак да остане достатъчно количество вода, която да подхранва изкуствените езера в парка и да се оттича в реката.
Поляците предлагат да платят всичко, а общината да уреди процедурите според закона, да направи проучвния и да изгради новото водохващане.
Къде се объркват нещата?
Прозряла възможността да харчи готови чужди пари община Велинград започва да прави това, което винаги е правила. Избира за изпълнител фирмата, която от десетилетие изпълнява всички общински поръчки. Засекретява документацията. Еколози и общински съветници от месеци се опитват да видят проектите, да разберат какво точно ще се прави на Клептуза, как точно ще се изпълни проекта, разказва Васил Тодев, еколог с бизнес във Велинград и специалист по геоморфология. Но под различни предлози всичко се крие.
И така до тази седмица, когато багери влизат в извора и го разкопават.
Водата руква отвсякъде.
Оказва се, че изворът е много по-голям, отколкото се е предполагало. Сегашното водохващане е строено през 1930 г. Оказва се, че сградата, която е построена до извора тогава е върху други галерии, по които тече огромно количество вода. Вероятно специалистите през 1930 г. са го направили нарочно, но документацията е изгубена. Едно проучване е можело да установи това. Но общината не само, че не го е направила, а е крила проекта от всички специалисти, за да не й се наложи да плати нещо за проучвания.
Без такива проучвания, общинският проект предвижда в извора да се сложи една огромна П-образна конструкция, която да хване водата. Но водата избива от други места. Любимата на общината фирма влачи чували с пясък да я запуши. Тя, естествено, избива от други места. Двата стари ресторанта до извора се оказват на пътя й. Вероятно до дни ще бъдат отнесени.
Скалите над извора вече са унищожени. Застрашено е светилище от 5 век пр. н.е. Водата, която се събира от целия огромен Велинградски карстов район, може да тръгне навсякъде.
Сценката прилича на маймуна с картечница, на която общината й е възложила да пребори природните стихии...
За какво протестират хората и може ли да се направи нещо - за това говорим с еколога Васил Тодев. Вижте разговора ни във видеото:
Владимир Йончев
Владимир Йончев е главен редактор на OFFNews. Завършил е НГДЕК "Св. Константин Кирил Философ" и специалност философия в СУ "Св. Климент Охридски". Работил е във вестниците "Новинар", "Стандарт", "Телеграф" и "Македония". Носител на наградата "Черноризец Храбър" за журналистическо разследване.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10599
7
24.05 2026 в 07:25
Резултатите са навсякъде.
4330
6
23.05 2026 в 17:26
-1043
5
23.05 2026 в 16:43
4005
4
23.05 2026 в 15:44
ГЕРБ: Който не работи, той не греши.
6400
3
23.05 2026 в 14:22
3010
2
23.05 2026 в 14:10
4010
1
23.05 2026 в 14:05
МЗ най-сетне забеляза огромните директорски заплати в държавните болници
Радев: Турция е съгласна да предоговори ''Боташ'', защото иска да задълбочим сътрудничеството си
Радев: Турция е съгласна да предоговори ''Боташ'', защото иска да задълбочим сътрудничеството си
Избор: ПБ подкрепя Шествие за семейството
Избор: ПБ подкрепя Шествие за семейството